7 pluginov, ktoré nesmú chýbať na WordPress stránke

Kategória: Tipy a návody

Výhodou WordPressu je, že je zadarmo a v základných funkciách poskytuje intuitívne rozhranie aj pre ľudí bez programátorských znalostí.

WordPress patrí k najpoužívanejším CMS systémom na svete. Aj keď bol najprv vytvorený ako platforma pre blogy, v súčasnosti už má oveľa širšie využitie a na internete nájdeme milióny firemných webov alebo e-shopov postavených na WordPresse. Výhodou WordPressu je, že je zadarmo pre každého a v základných funkciách poskytuje intuitívne rozhranie aj pre ľudí bez programátorských znalostí. Prostredníctvom pluginov a rozšírení dokážete vo WordPress stránke urobiť takmer čokoľvek. Čo však vašej WordPress stránke nesmie chýbať?

1. Wordfence Security

Bezpečnosť vašej webovej stránky by mala byť na prvom mieste. Okrem toho, že v súčasnosti je SSL certifikát už neodmysliteľnou súčasťou stránok, je potrebné myslieť aj na samotné zabezpečenie WordPressu. Keďže je WordPress najpoužívanejší redakčný systém, aj mnohí hackeri neustále pracujú na nových spôsoboch, ako do systému preniknúť. Plugin Wordfence Security používa bránu firewall na koncovom bode servera, čo predstavuje lepšiu ochranu ako cloudové riešenia. Taktiež pracuje so skenerom škodlivého softvéru, ktorý bol od základu postavený na ochranu WordPressu. Umožňuje na webe vyhľadať zraniteľné miesta a ak sa vyskytnú nejaké hrozby, upozorní emailom a môže automaticky blokovať nebezpečné IP adresy. V základnej verzii je zadarmo a ponúka aj prémiovú variantu pre viac funkcií.

2. Yoast SEO

Optimalizácia webových stránok pre vyhľadávače je skvelým spôsobom, ako zvyšovať návštevnosť webu. SEO v súčasnosti ovplyvňuje viacero faktorov, preto jedným zo skvelých pomocníkov na stránke vo WordPresse je práve plugin Yoast SEO. Týmto pluginom hravo nastavíte dôležité SEO faktory ako parameter title, meta description, či kanonické prvky. Tiež môžete na webe povoliť funkciu XML sitemapy. Tento plugin patrí k najpopulárnejším pluginom a môžete ho používať v bezplatnej alebo prémiovej verzii. 

3. Compress JPEG & PNG images

Obrázky na webe dotvárajú celkovú grafiku a pomáhajú vašim návštevníkom predstaviť si, o čom je váš web. Avšak je potrebné myslieť na to, že veľké obrázky web spomaľujú. Plugin Compress JPEG & PNG images po nahraní automaticky komprimuje a mení veľkosť obrázkov podľa toho, ako si to nastavíte. Po komprimácií a úprave veľkosti kvalita obrázkov ostáva rovnaká. Podporuje aj úpravu veľkosti obrázkov vo Woocommerce, preto je skvelým pomocníkom aj v eshope. Tento plugin má jednoduché rozhranie a zadarmo si môžete skomprimovať až 500 obrázkov mesačne.

4. Redirection

Presmerovanie stránok je dôležité hlavne vtedy, keď potrebujete vymazať nejaký obsah na webe a nechcete stratiť autoritu, ktorá už táto stránka dosiahla. Prostredníctvom pluginu Redirection dokážete jednoducho a intuitívne nastaviť presmerovanie danej stránky na webe na inú. Tento plugin vám pomôže aj sledovať na vašom webe 404 stránky, ktoré je potom potrebné opraviť alebo presmerovať. Redirection je úplne zadarmo.

5. WP fastest cache

Každá webová stránka, ktorú si pozrie návštevník, zadáva požiadavku na server. Ten odošle výsledok do vyhľadávača tohto návštevníka. Všetko čo na webe spraví, si server uloží do vyrovnávacej pamäte, čím sa pri opätovnom vyhľadaní stránky zrýchli jej načítanie. Plugin WP fastest cache má niekoľko jedinečných funkcií. Tento plugin zrýchľuje webové stránkyzlepšuje ich výkon. Aby sa zmenšila veľkosť súborov, plugin minimalizuje súbory HTML a CSS. Má intuitívne nastavenie a poskytuje bezplatnú, ako aj prémiovú verziu. 

6. Contact Form 7

Byť v kontakte s návštevníkmi vášho webu je dôležité, preto ak ešte nemáte na svojom webe napríklad kontaktný formulár, odporúčame vám ho zapracovať. Pretože môžete mať na webe zverejnené svoje kontaktné údaje, ale pohodlnejšie pre návštevníkov webu je vyplnenie kontaktného formulára. Na to vám pomôže plugin Contact Form 7. Tento plugin je síce jedným z najstarších pre poskytovanie formulárov, ale taktiež najsťahovanejší. Môžete si v ňom vytvoriť neobmedzený počet formulárov, existuje v bezplatnej verzii a v súčasnosti už existuje aj mnoho jeho rozšírení, ktoré zvyšujú jeho použiteľnosť. Pre začiatočníkov v práci s WordPressom môže byť trochu náročnejšie jeho nastavenie, ale to, že je úplne bezplatný a je kompatibilný s inými pluginmi, je výhodou pre rôzne druhy formulárov. 

7. Easy Social Sharing

Prepojenie webovej stránky so sociálnymi sieťami je v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou každej marketingovej stratégie. Sociálne tlačidlá na webe slúžia k povzbudeniu návštevníkov zdieľať váš obsah aj sa sociálnych sieťach. Tým zvýšite viditeľnosť a povedomie webu.  Plugin Easy Social Sharing poskytuje jednoduchý spôsob zobrazenia rôznych tlačidiel zdieľania. V tomto plugine si môžete vybrať z rôznych rozložení a dizajnov tlačidiel. Plugin je ponúkaný zadarmo.

pluginy wordpress

V tomto článku sme poskytli zoznam siedmich WordPress pluginov v bezplatných verziách, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše webové stránky. Keďže WordPress je rozsiahly systém, určite nájdete pre každú z oblastí, ktoré sme v článku rozobrali, aj mnoho iných pluginov. Takže ak vám niektorý z vyššie uvedených pluginov nebude vyhovovať, nezúfajte, môžete si vybrať z množstva ďalších platených či bezplatných, ktoré WordPress poskytuje.

Stanislava Repková - marketingová agentúra Vivantina
Autor
Stanislava Šimová
Performance Marketing Specialist

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.