fotografie z fotobanky zadarmo blogový článok

Fotobanky – nájdite obrázky zadarmo pre vaše projekty

Kategória: Marketing, Reklama, Sociálne siete, Tipy a návody

Získanie kvalitných obrázkov môže byť často náročné a drahé. Našťastie existujú fotobanky, ktoré ponúkajú širokú škálu obrázkov zadarmo.

Fotografie a obrázky sú neoddeliteľnou súčasťou digitálneho veku, používajú sa na zdokonalenie obsahu webu, marketingové účely, alebo osobné projekty. Avšak, získanie kvalitných obrázkov môže byť často náročné a drahé. Našťastie existujú fotobanky, ktoré ponúkajú širokú škálu obrázkov zadarmo.

Prečo používať obrázky vo svojich projektoch

Obrázky priťahujú pozornosť a vizuálne prispievajú k atraktivite obsahu. Dobrý obrázok môže zaujať a zapôsobiť viac, ako len text. Vizuálny obsah je ľahšie zapamätateľný ako samotný text. Ak sú vizuálne prvky dobre použité, môžu posilniť zapamätateľnosť informácií. Pri vytváraní webových stránok alebo aplikácií obrázky môžu prispieť k celkovej užívateľskej skúsenosti, zabezpečiť lepšiu navigáciu a príjemné prostredie pre používateľov. 

Vizuálny obsah tiež často zvyšuje angažovanosť publika. Ľudia majú tendenciu viac reagovať na príspevky s obrázkami alebo videami, čo môže zvýšiť interakciu s obsahom. V oblasti marketingu sú obrázky neoceniteľným nástrojom. V reklamách, sociálnych médiách alebo marketingových materiáloch môžu obrázky pomôcť prilákať pozornosť a zvýšiť účinnosť kampane.

Dávajte si pozor na licencie fotografií

Pri používaní obrázkov z fotobánk je dôležité venovať pozornosť licencii. Väčšina fotobánk, ktoré ponúka obrázky zadarmo sú pod licenciou CC0, čo znamená, že ich môžete použiť bez obmedzení, aj na komerčné účely, bez nutnosti udania autora. Pri používaní obrázkov je ďalej dôležitá ich úprava – môžete prispôsobiť ich veľkosť alebo farby vašim potrebám. Voľba správneho obrázku môže zvýšiť kvalitu vášho projektu a pritiahnuť pozornosť vášho publika. Fotobanky, ktoré sú zadarmo, ponúkajú skvelú príležitosť získať kvalitné obrázky bez nákladov.

vyberanie fotografie z webu fotobanky

Fotobanky zadarmo

Mnoho fotobánk ponúka možnosť získania obrázkov zadarmo. Tieto obrázky sú často k dispozícii pod licenciou Creative Commons (CC), ktorá umožňuje ich použitie za určitých podmienok. Toto sú niektoré z najznámejších fotobánk, kde môžete nájsť obrázky zdarma:

Unsplash

Unsplash je platforma s obrovskou zbierkou vysokej kvality fotografií a obrázkov od talentovaných fotografov z celého sveta. Obrázky sú k dispozícii pod licenciou CC0, čo znamená, že ich môžete použiť bez obmedzení. Fotografie na Unsplash sú vo vysokom rozlíšení a často sú zárukou profesionálneho spracovania a estetiky. Disponuje obrovskou kolekciou obrázkov, ktoré pokrývajú rôzne témy a štýly – od prírodných scenérií cez mestské zábery až po abstraktné umenie. Skrátka, nájdete tu obrázky pre rôzne oblasti a využitie.

Pexels

Pexels je ďalšia populárna fotobanka, ktorá ponúka široký výber obrázkov a fotografií vo vysokom rozlíšení. Podobne ako Unsplash, Pexels je známy svojou rozmanitou a kvalitnou zbierkou obrázkov, ktoré sú dostupné bezplatne. Platforma obsahuje tisíce obrázkov, ktoré pokrývajú rôzne témy, od prírody a cestovania až po biznis a technológie. Väčšina obrázkov na Pexels je k dispozícii pod licenciou CC0, čo znamená, že ich môžete používať bez obmedzení na osobné aj komerčné účely a nemusíte uvádzať autora. Okrem fotografií ponúka Pexels aj vektorové obrázky a videá, čo je skvelá pridaná hodnota pre tvorbu obsahu.

Pixabay

Pixabay obsahuje nielen fotografie, ale aj vektorové obrázky a ilustrácie zdarma. Sú k dispozícii pod rôznymi licenciami, takže si pred použitím skontrolujte licenciu. Pixabay ponúka širokú škálu obrázkov z rôznych oblastí, napríklad ako príroda, technológia, šport, vzdelávanie a ďalšie. Dokonca tu nájdete aj hudbu, zvukové efekty či gify. Ak vás zaujme dielo konkrétneho autora, môžete ho podporiť prostredníctvom príspevku alebo odkazu na jeho profil. Jednoduchá použiteľnosť a široká ponuka robia z tejto platformy obľúbený nástroj pre tvorcov obsahu a dizajnérov.

StockSnap.io

StockSnap.io je užitočným zdrojom obrázkov pre rôzne projekty. Jeho kvalitná ponuka a jednoduché používanie robia z tejto fotobanky dôležitý nástroj pre tvorcov obsahu, dizajnérov a ďalších, ktorí hľadajú vizuálny materiál pre svoje projekty. Väčšina obrázkov na StockSnap.io je dostupná pod licenciou CC0, čo umožňuje ich použitie na osobné aj komerčné účely bez nutnosti uvádzať autora. Platforma pravidelne aktualizuje svoju zbierku novými obrázkami, čo zabezpečuje pestrosť a aktuálnosť ponuky. Obrázky sú k dispozícii vo vysokom rozlíšení a môžu byť stiahnuté a použité vo vlastných projektoch podľa potreby.

Freepik

Freepik je platforma, ktorá ponúka široký výber grafických zdrojov, obrázkov, vektorov, ikon, ilustrácií a šablón. Je známa vďaka svojej rozsiahlej zbierke grafických prvkov, ktoré sa vám môžu hodiť vo viacerých typoch projektov. Vektorové obrázky a grafické prvky na Freepik sú obvykle dostupné s obmedzeniami v bezplatnej verzii. Avšak v prémiovom platenom balíku máte širšie možnosti použitia využitia. Vyhľadávanie obrázkov je ešte pohodlnejšie vďaka možnosti filtrovania, napríklad môžete vybrať fotky iba s ľuďmi,  zvoliť ich vek, či AI vygenerované. Pri použití obrázkov a grafických prvkov je dôležité dodržiavať licenčné podmienky daného prvku, najmä v prípade platených prvkov.

Gratisography 

Gratisography je unikátna fotobanka, ktorá sa venuje poskytovaniu netradičných a kreatívnych obrázkov od jedného fotografa, Ryana McGuirea. Táto platforma sa odlišuje v ponuke excentrických a nezvyčajných fotografií, ktoré často obsahujú hravé a imaginárne prvky. Zväčša ide o netradičné, excentrické a hravé obrázky, ktoré sa líšia od konvenčných fotografií. Obrázky sú často vytvorené s fantáziou a majú tendenciu vyčnievať z bežných zobrazení. Väčšina obrázkov na Gratisography je k dispozícii pod licenciou CC0, čo znamená, že sú voľne dostupné na použitie aj na komerčné účely bez nutnosti uvádzať autora. Gratisography je ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú netradičné a originálne obrázky pre svoje projekty. 

fotografia televízie z fotobanky gratisography.com

zdroj: www.gratisography.com

Reshot

Reshot je platforma, ktorá slúži ako fotobanka pre rôzne ikony či vektorové ilustrácie. Nájdete tam všetky potrebné prvky, ktoré vyšperkujú vašu grafiku do dokonalosti. Či už hľadáte originálne zobrazenie ikoniek na webovej stránke alebo chcete infografiku do svojej reklamy, na platforme Reshot máte skutočne veľký výber.

Fotobanky sú cenným zdrojom obrázkov pre rôzne projekty. S rastúcim počtom fotobánk poskytujúcich obrázky zadarmo, máte možnosť prístupu k širokej škále kvalitných obrázkov bez toho, aby ste museli platiť nehorázne peniaze za pár fotiek. Avšak, vždy si skontrolujte licenciu obrázkov a dodržiavajte podmienky ich použitia. Nezávisle od vašich potrieb sú fotobanky, ktoré poskytujú obrázky zadarmo, cenným nástrojom pre zlepšenie vizuálnej stránky vašich projektov.

Stanislava Repková - marketingová agentúra Vivantina
Autor
Stanislava Šimová
Performance Marketing Specialist

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.