Rok 2022

Marketingové výzvy a príležitosti roka 2022

Kategória: Marketing, Novinky

Urobme rok 2022 lepší pre všetkých. Aj od toho tu máme trendy, ktoré nám pomôžu dosiahnuť ako veľké, tak dobré veci.

Pripravme sa na zmeny v nadchádzajúcom roku čo najskôr, aby sme my sami mohli riadiť kormidlo marketingových trendov. Spísali sme, čo si zaslúži v nadchádzajúcom roku našu pozornosť a čo by mohlo pomôcť získať pozornosť aj nám všetkým v marketingovom univerze.

Influenceri budú rásť

Trend influencer marketingu v priebehu roka 2021 rapídne narastal. Tento segment mal podľa magazínu Forbes dosiahnuť na konci minulého roka 13,8 mld. dolárov. Už dlhší čas je tento typ marketingu vnímaný ako rentabilný vo viacerých smeroch. Nepodpisuje sa iba na ziskoch značiek, ale aj na kvalite vzťahov s ich cieľovým publikom, na čom majú významný podiel práve influenceri.

Dharika Merchant, COO indickej influencerskej agentúry WORD, odhaduje stúpajúci dopyt práve po mikroinfluenceroch (osoby s počtom followerov do 100 000). Podľa nej má práve táto skupina pozitívny dopad na engagement a je zároveň najviac dostupná z hľadiska ceny a kvantity mikroinfluencerov. Blízke mesiace ukážu, ako sa tejto predikcii bude dariť.

Dáta budú stále viac žiadané

Harvard Business Review publikoval štúdiu, ktorej výsledkom bolo zistenie, aká je "najsexy" práca 21. storočia. Odpoveďou bola "analýza dát". To bolo ešte v roku 2012. Ubehlo 9 rokov, výskumy sa aktualizovali a priniesli aktualizáciu. Prophet uvádza, že najžiadanejšie pracovné skúsenosti v digitálnom marketingu boli v rokoch 2020 a 2021 práve tie analytické.

Ako vidíme, dôležitosť dát a ich analytických výstupov nijako neklesá, práve naopak. Veď ich výsledkom je aj tento článok. Ako interné, tak externé dátové analýzy budú v nadchádzajúcich mesiacoch žiadané a investícia času a prostriedkov do tejto práce môže byť pre marketérov veľmi prospešná.

Interaktivita bude žiadaná

Staré príslovie hovorí "dajme ľuďom chlieb a hry". Marketing ponúka oboje - chlieb v podobe produktov a služieb, hry v podobe možností aktivít prostredníctvom obsahu biznisov. Práve to publikum chce a marketing potrebuje, aby sme si vedeli udržať pozornosť cieľového publika.

3D modely produktov, virtuálna realita, interaktívne kalkulačky alebo mini hry sú iba zlomkom možností, ktoré podnietia ľudí k aktivite a spríjemnia percepciu ponúkaného obsahu. Ľudia sa nechcú nudiť, chcú sa baviť, tak im dajme, čo od nás chcú.

Personalizujme obsah

Zovšeobecnené kampane dokážu komplexne prezentovať značku a jej aktivity, nevedia sa však natoľko priblížiť svojmu cieľovému segmentu, ako to dokážu personalizované kampane. Dôležitosť individuality stúpa a bude tomu tak aj v roku 2022. Z tohto dôvodu vzniká ako výzva, tak aj príležitosť prispôsobiť obsah požiadavkám publika.

Nejde iba o to, čo ľudia chcú, ale o to, čo všetko im vy môžete ponúknuť. A čím viac sa svojím obsahom priblížite jednotlivým segmentom, ktoré tvoria vaše celkové publikum, tým viac naberáte na relevantnosti. Umenie personalizovanej reklamy spočíva v znalosti, komu obsah ponúkate, ale aj v tom, kedy tento obsah ľudia potrebujú. Nalaďte sa na ich vlnu a naladíte sa aj na perspektívny marketingový trend.

Home Office pretrvá

Koronavírus uzavrel dvere mnohých kancelárií už pred vyše poldruha rokom a vo viacerých spoločnostiach sa práca z domova dokonca osvedčila. V iných prípadoch sa zamestnanci začali zastávať home officu a presvedčili o jej benefitoch aj nariadených, v niektorých prípadoch aj pod hrozbou výpovede. Týchto výhod je naozaj veľa a tak sa nemožno čudovať faktu, že home office bude populárnou formou výkonu práce mnohých marketérov aj v roku 2022, ak nie naďalej.

Trend aktívneho rastu pracovníkov formou home office vidí ako progresívny aj šéf Mety Mark Zuckerberg. Podľa jeho tvrdenia sám očakáva, že polovica jeho zamestnancov bude do roku 2030 pracovať z domu. Už uplynulé obdobie ukázalo firmám, či je pre nich tento trend plusom alebo mínusom. Čas ukáže, ako sa bude naďalej vyvíjať.

Ekológia ovplyvní produkciu

Dôraz na prírodu a jej ochranu je iniciovaná od domácej separácie odpadu až po summity OSN. Neopomína sa ani v marketingu a práve online je miestom, ktoré so sebou dlhodobo nesie myšlienku ekologického prístupu.

Pokles nosičov v offline reklame znamená aj podporu zelenej planéty. Ekologický prístup je zároveň aj niečo, čo žiadajú aj samotní zákazníci. Prieskum ukázal, že až 75 % mileniálov s radosťou zaplatí viac za produkt, o ktorom vedia, že bol vyrobený s dôrazom na ochranu životného prostredia. Ekológia sa tak odzrkadlí ako na kvalite biznisu, tak na spokojnosti klientov.

Poďme na LinkedIn

Biznisovo orientovaná sociálna sieť združuje prevažne profesionálov z rôznych oblastí, medzi ktorých patria fyzické aj právnické osoby. Platforma často pôsobí ako "portfólio" pre rôzne trhové segmenty a dôležité pre rok 2022 je, že LinkedIn pozoruje rapídny nárast užívateľov.

Zatiaľ čo rok 2020 uzavrela táto sociálna sieť so 690 mil., v decembri minulého roka štatistika uvádzala cez 774 miliónov. Pokiaľ ide o biznisy, iba tých bolo na LinkedIne 57 miliónov. Táto sieť prudko rastie a my môžeme v novom roku rásť spoločne s ňou.

Cielené reklamy čakajú obmedzenia

V novom roku nás nečakajú iba príležitosti, ale aj obmedzenia. S tým najvýznamnejším prichádza spoločnosť Meta. V uplynulých rokoch čelila táto spoločnosť (ešte pod názvom Facebook) kritikám spojeným s cielením obsahu Facebooku na sociálne skupiny, čím údajne výrazne ovplyvňovala výsledky volieb v rôznych kútoch sveta. Nový krok spoločnosti by tomu mal zabrániť.

Od januára 2022 tak Meta obmedzuje cielenie reklám pojednávajúcich o citlivých témach. Medzi nich patrí politika, náboženstvo, LGBTI komunita alebo témy z oblasti zdravotníctva. Je nutné podotknúť, že tieto reklamy nebudú na sociálnych sieťach Mety zakázané, ale nebudú sa môcť používať v prípade cielenej propagácie.

Urobme rok 2022 lepší pre všetkých. Aj od toho tu máme trendy, ktoré nám pomôžu dosiahnuť ako veľké, tak dobré veci.

Marcel Kušnír
Autor
Marcel Kušnír
Copywriter & Marketing Manager

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.