vivantina blog pinterest reklama

Reklama na Pintereste: Áno alebo nie?

Kategória: Biznis, Marketing

Vytvárajte pútavý obsah, objavujte, inšpirujte a získajte návštevnosť aj zo zdroja, kde reklamy nie sú otravné. Výsledky sa dostavia.

Stretli ste sa už so sociálnou sieťou Pinterest? Minimálne jej názov zrejme neunikol vašej pozornosti. A využívate ju ako možný reklamný kanál? Nie? V tomto článku sa dozviete, komu sa oplatí inzercia na Pintereste, ako s ňou začať, ale aj to, na čo by ste si mali dať pozor. 

Čo je Pinterest?

Pinterest je vizuálna sociálna sieť, výborná najmä na hľadanie inšpirácie, tvorbu projektov či zdieľanie vlastných nápadov. Pinterest umožňuje používateľom objavovať a ukladať si inšpiráciu vo forme tzv. pinov. Páči sa vám nejaký obrázok alebo nápad? Jednoducho si ho pripnite na svoju nástenku. 

Tento vyhľadávací nástroj funguje na princípe vyhľadávania cez kľúčové slová, ale tiež tematických oblastí, o ktoré ste prejavili záujem. Z pinov môžete vytvárať prehľadné tematické nástenky, ukladať si ich na neskôr alebo svojimi nástenkami inšpirovať ostatných používateľov. 

Pinterest je sieťou sociálnou, a - podobne ako pri iných sociálnych sieťach - aj tu viete svoj obsah zdieľať s inými ľuďmi, sledovať ich profily či nástenky a interagovať s obsahom prostredníctvom komentárov a lajkov.

pinterest reklama ano ci nie

Komu sa oplatí reklama na Pintereste?

Na Pintereste ľudia vyhľadávajú spôsoby, ako byť aktívni. Prichádzajú sem, aby hľadali inšpiráciu pre svoj každodenný život alebo získali tvorivé nápady na sebarealizovanie. Obsah na Pintereste je preto plný nápadov, receptov, rád, tipov či trikov, ako využívať kreativitu v každodennom živote. Medzi obľúbené témy patria móda, krása, cestovanie, umenie, dizajn, záhrada či recepty. Ak podnikáte v niektorej z týchto oblastí, Pinterest je pre vás tou správnou voľbou.  

Predávate lokálne potraviny? Pridávajte nápadové piny na recepty. 

Vlastníte kozmetický salón? Vytvárajte kampane s tipmi pre zdravú pokožku. 

Vlastníte fashion butik s exkluzívnou módou? Navrhujte vlastné outfity na každú príležitosť.

Prevádzkujete hotel? Vytvárajte zoznamy v štýle “čo si pozrieť v okolí” a prilákajte nových návštevníkov priamo do vášho hotela. 

Obsah, ktorý na sociálnej sieti vytvoríte, vás zviditeľní a pomôže ukázať potenciálnym zákazníkom aj iné stránky vášho podnikania. A to bez potreby vnucovať sa „otravnými reklamami.“ 

Kampane fungujú najlepšie z dlhodobého hľadiska a obsah, ktorý vytvoríte, sa nestratí v dave ostatných reklám. Používatelia si môžu vaše reklamy ukladať ako samostatné piny, vďaka čomu ostanete v povedomí aj neskôr.

Kampane maloobchodných značiek na Pintereste majú 2x vyššiu návratnosť výdavkov na reklamu a náklady sú v prepočte na konverziu 2,3x efektívnejšie v porovnaní s inými sociálnymi sieťami. Reklama je totiž súčasťou obsahu a dopĺňa ho. Používatelia teda nájdu to, čo sa im páči - kreatívne nápady. Vy zas získate to, čo potrebujete - potenciálnych zákazníkov. 

Pinterest je všeobecne považovaný za vizuálne zameranú platformu. Reklamy na Pintereste však nie sú vhodné pre každého. Existujú určité typy firiem, pre ktoré Pinterest nemusí byť ideálnym predajným kanálom. Menej kreatívne odvetvia a služby založené prioritne na textovom obsahu, akými sú napríklad finančné či investičné služby alebo poisťovníctvo, budú na Pintereste svoju návštevnosť hľadať ťažko. Rovnako tak aj priemyselné a B2B produkty.

Aké sú výhody inzerovania? 

  • Reklamy na Pintereste pôsobia nenásilne, návštevníka nevyrušujú a preto je pravdepodobnejšie, že na reklamu klikne a pozrie si obsah, ktorý zverejňujete. 
  • Vďaka platforme dokážete vytvárať pútavé piny a budovať si trvalejší vzťah s publikom. Udržíte jeho pozornosť a posolstvo svojej značky môžete doručiť adresne vo všetkých fázach nákupného procesu. 
  • Používanie business platformy je veľmi intuitívne a obsah dokážete vytvárať veľmi interaktívne, aj na mobile.
  • Vďaka prepracovaným nástrojom dokážete vaše reklamy precízne zacieliť na publikum, ktoré chcete osloviť. Využiť môžete širokú škálu - od automatického cielenia cez demografiu, záujmy, vlastné publikum či podobné publiká až po cielenie cez vybrané kľúčové slová.
  • Okrem analytických nástrojov, ktoré nájdete priamo v business centre, svoje dáta dokážete vizualizovať aj vďaka napojeniam na iné analytické a vizualizačné nástroje (Google Analytics, Looker)
  • Ďalšou výhodou je udržanie pozornosti používateľa uloženými pinmi, ku ktorým sa používatelia môžu vrátiť.
pinterest reklama

A na čo si dať pozor? 

Pri vytváraní kampaní by ste mali dávať pozor nielen na aktívne kampane, ale aj na organický obsah, ktorý by vhodne doplnil váš celkový profil. Pinterest je dynamická sieť. Nezabúdajte pravidelne pridávať zaujímavé piny. Najvhodnejšie je pridávať obsah na týždennej báze, aby sa dostal do povedomia ľudí, ktorí hľadajú podobný obsah ako je ten váš.

Vytvárajte pôsobivý obsah orientovaný na výšku. Väčšina publika používa mobilné zariadenia, preto je formát na výšku vhodnejší najmä v kombinácii so štylizovanými výraznými textami či orámovaním.

Zapájajte publikum - nezabúdajte ku každému pinu pridať výzvu na akciu. Čím viac vašich nápadov je sledovaných alebo čím viac sledovaní váš účet má, tým častejšie sa bude váš obsah v rámci celého Pinterestu zobrazovať.

Prejavte svoju originalitu a odlíšte sa v dave. Kampane na Pintereste sú ďalším vhodným nástrojom, vďaka ktorému dokážete rozšíriť vaše publikum a získať množstvo nových potenciálnych zákazníkov, a to v akejkoľvek nákupnej fáze. Vytvárajte pútavý obsah, objavujte, inšpirujte a získajte návštevnosť aj zo zdroja, kde reklamy nie sú otravné. Výsledky sa dostavia. 

Neviete, ako začať? Dobrým zdrojom informácií je samotná stránka Pinterest Akadémie, kde nájdete všetky potrebné informácie o tom, ako si založiť účet a ako tvoriť reklamy. 

A ak nemáte čas na hodiny študovania a skúšania, ozvite sa nám a my to vybavíme za vás. Kampane na Pintereste máme v malíčku.

Tím Vivantina - marketingová agentúra
Autor
Team autorov z agentúry Vivantina

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.