tablet

Browser

Softvér, ktorý slúži na preskúmanie a prezentáciu obsahu na internete.

Browser alebo po slovensky prehliadač je softvér, ktorý sa používa na prezentáciu a preskúmanie obsahu na internete. Tieto časti obsahu, vrátane obrázkov, videí a webových stránok, sú prepojené pomocou hypertextových odkazov a klasifikované pomocou URIs (Uniform Resource Identifiers). 

Webový prehliadač je program, ktorý používa  HTTP  (Hypertext Transfer Protocol) na zadávanie požiadaviek webovým serverom na celom internete v mene používateľa prehliadača. Najbežnejšie typy softvéru prehliadača na trhu sú: Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari a Opera. Dostupnosť prehliadača závisí od operačného systému, ktorý počítač používa. Pokiaľ váš počítač podporuje požiadavky prehliadača, váš počítač môže mať nainštalovaný a spustený viac ako jeden z vyššie uvedených prehliadačov.

Po otvorení prehliadača môžete prehľadávať internet sledovaním ľubovoľných hypertextových odkazov alebo pomocou vyhľadávacieho nástroja na vyhľadávanie toho, čo chcete nájsť. Každý prehliadač máte možnosť nastaviť v paneli nástrojov. Webové prehliadače fungujú ako súčasť modelu klient - server. Klient je prehliadač, ktorý beží na zariadení používateľa a podáva požiadavky na webový server, zatiaľ čo na strane servera je webový server, ktorý odosiela informácie späť do prehliadača. Prehliadač potom interpretuje a zobrazuje informácie na zariadení používateľa.

 

Späť na slovník

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.