Jeden deň zo života social media managera

Jeden deň zo života social media managera

Kategória: Biznis, Marketing, Zo života firmy

Ako vyzerá pracovná rutina social media managera? Prečítajte si o tom v článku od social media manažérky VIVANTINY Nikoly Gužíkovej.

Veľa ľudí zaujíma, čo vlastne taký social media manager celý deň robí. Ich predstava je väčšinou rovnaká. Je to človek sediaci 8 hodín za počítačom, scrollujúci Facebook, Instagram, TikTok a iné sociálne siete.

Áno, za počítačom síce sedím, no moja práca je viac ako len scrollovanie. Aby ste si dokázali lepšie predstaviť, ako práca social media managera vo VIVANTINE vyzerá, v tomto článku vám opíšem môj bežný pracovný deň.

Dobré ráno, social media manager!

Je 7:30 ráno. Čas na prvú kávu dnešného dňa. Zapnem počítač a očkom zbežne prebehnem nové maily, aby som zhruba vedela, čo ma dnes čaká. Po vypití kávy beriem svojho psíka na krátku prechádzku, na ktorej sa vždy vnútorne pripravím na nový deň, načerpám trochu čerstvého vzduchu a premýšľam nad povinnosťami dnešného dňa. Po prechádzke sadám pred počítač a idem na to.

Najskôr maily

Ako prvé urobím to, že vždy kontrolujem klientske účty na sociálnych sieťach. Je to preto, aby som zistila, či sú ich účty v poriadku a reklamy fungujú ako majú. Po tejto rýchlej kontrole sa vrhnem na e-maily. Každý deň ma čaká niekoľko e-mailov od kolegov a tiež klientov, ktorí ma buď informujú o niečom novom v ich firme, posielajú informácie k novým príspevkom alebo sa pýtajú čokoľvek, čo ich zaujíma.

E-mailom venujem toľko času, koľko si vyžadujú. Ak mám však pocit, že odpoveď na e-mail by mi trvala príliš dlho, radšej klientovi zavolám, veci mu vysvetlím a príjemne sa spoločne porozprávame. Klienti majú radi, keď im social media manager vysvetlí veci čo najrýchlejšie, a ja ich zároveň vždy rada počujem.

Teraz obsah

Keď mám e-maily konečne hotové (zväčša ich stihnem pred obedom), dám si rýchly obed s kamošmi a opäť sadám pred počítač. Otváram Adobe Photoshop a pripravím si grafiku k novému príspevku, ktorý má byť publikovaný ďalší deň. 

Grafika by bola hotová. Teraz sa ide na text. Ľudia si často myslia, že napíšem hocičo a text je hotový. Nuž, keby to bolo také ľahké, robil by to každý. Vytvoriť dobrý a pútavý text, to sú niekedy aj hodiny práce, obzvlášť ak ide o veľmi dôležitý príspevok alebo text pre web či iné veci. 

Ak mám všetky príspevky hotové, opäť nasleduje check e-mailov, odpísanie a idem ďalej. Ak je treba, nastavím reklamné kampane alebo boosting príspevkov. Odpíšem na nové komentáre alebo správy fanúšikov a v prípade, že je potrebný odbornejší zásah, kontaktujem klienta pre odpoveď. 

Popoludní venujem čas čítaniu noviniek zo sveta marketingu alebo špecificky z oblasti sociálnych sietí. Samozrejme k tomu patrí aj vzdelávanie formou kníh. Aktuálne čítam knihu Copywriting, z ktorej čerpám vzácne rady, ako vylepšovať svoje texty napríklad z hľadiska SEO, upútania pozornosti či vhodného zamerania. Neustále vzdelávanie je pri tejto profesii nevyhnutnosť.

Online 24/7

Hodinky ukazujú 17:00, čo pre väčšinu ľudí znamená: odzvonilo, ideme domov. Ja však svoj pracovný deň ešte nekončím. Sadám si k notesu a zapisujem si nové nápady, postrehy a plánujem si ďalší pracovný deň, čo mi trvá aj 2 hodinky. 

Svoj telefón odkladám iba málokedy, čo pozná asi každý social media manager. Som klientom alebo kolegom k dispozícii kedykoľvek, pretože svet marketingu nespí ani cez víkendy. 

Hoci táto práca vyzerá nenáročne, náročná naozaj je. Človek trávi veľa času neustálym vzdelávaním a jeho kreatívna myseľ musí byť vždy aktívna. Svoju prácu však milujem, pretože mi dáva určitú slobodu, ktorú mám rada a možnosť pomôcť firmám a ľuďom zviditeľniť sa a vybudovať priateľské vzťahy s ich zákazníkmi. 

Nikola Gužíková - marketingová agentúra Vivantina
Autor
Nikola Bíziková
Social Media Specialist

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.