muž pracujúci na notebooku

Affiliate marketing

Provízny predaj výhodný pre obe strany - pre inzerenta aj publishera.

Affiliate marketing je jednou z vetiev výkonnostného marketingu. Týmto pojmom súhrnne označujeme všetky marketingové aktivity, ktoré sú odmeňované percentami alebo konkrétnou čiastkou z predaja. Ide teda o provízny predaj.

Inzerent a publisher

Affiliate marketing je založený na vzťahu medzi inzerentom a publisherom.

Inzerent chce zvýšiť svoje predaje a potrebuje na svoj web priviesť čo najviac návštevníkov. Preto je ochotný vyplatiť publisherovi odmenu za propagáciu svojej značky, služieb, webu. Publisher propaguje inzerentovu značku alebo produkty vo vlastnom mediálnom priestore, napríklad na webstránke. Ak zákazník od inzerenta nakúpi, vyplatí inzerent províziu publisherovi, ktorý ho k nemu priviedol. Ako však inzerent vie, kto mu priviedol zákazníka? Využívajú sa na to tzv. affiliate linky.

Affiliate link

Affiliate link je jedinečná URL adresa, ktorú získa publisher, keď sa zapojí do kampane. Affiliate link obsahuje identifikátory publishera, aby inzerent vedel, komu má prideliť províziu, ak niekto na jeho web preklikne a nakúpi. Link je teda v kampani kľúčovým prvkom, ktorý privedie návštevníka na web inzerenta a zároveň sprostredkuje informáciu o zapojení publishera do procesu.

Affiliate kampaň

Affiliate kampaň zastrešuje plány inzerenta a procesne ich pokrýva. Základným cieľom affiliate kampane je konverzia, ktorú chceme dosiahnuť a ktorá sa dá zmerať. Môže ísť o predaj, vyplnenie formulára alebo inú pre inzerenta hodnotnú akciu.

Vhodné a nevhodné formy propagácie

Pri affiliate marketingu sa dodržiava aj kódex správania. Preto publisher nesmie umelo vypĺňať formuláre či objednávky, rozposielať SPAM alebo obťažovať ľudí na fórach a v komentároch. Obvykle nie je dovolená ani inzercia cieliaca na inzerentovu vlastnú značku.

Dobré formy propagácie sú napríklad: propagácia značky alebo produktov inzerenta na publisherovej vlastnej stránke, blogu, na sociálnych sieťach, prispievanie do diskusií alebo kvalitný e-mail marketing.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.