farebná paleta

CMYK

Kombinácia farieb azúrovej (Cyan), purpurovej (Magenta), žltej (Yellow) a čiernej (Black) pri tlači.

CMYK je farebná paleta pri štandardnej tlači v polygrafickom priemysle. CMYK znamená kombináciu farieb azúrovej (Cyan), purpurovej (Magenta), žltej (Yellow) a čiernej (Black), ktoré sú farebným profilom použitým pri tlači. CMY pokrýva väčšinu svetlých farebných rozsahov, zatiaľ čo K mu dáva možnosť vytvárať tmavšie hlboké farby. Paleta CMYK má širšiu škálu farieb, hoci je v porovnaní s farebným profilom RGB obmedzená. RGB sa používa medzi elektronickými zariadeniami a vyžaruje červené, zelené a modré svetlo, z ktorých vytvára ďalšie farby. 

Z technického hľadiska by pridanie rovnakého množstva čistej azúrovej, purpurovej a žltej malo viesť k čiernej farbe. Avšak kvôli nečistotám v tlačových farbách je ťažké vytvoriť pravú čiernu zmiešaním farieb. To je dôvod, prečo je čierny (K) atrament zvyčajne súčasťou ďalších troch farieb.

Porovnanie CMYK a RGB

CMYK je farebná kombinácia primárnych pigmentov. Medzi farbou a pigmentom je zásadný rozdiel. Farba predstavuje energiu vyžarovanú svietiacim objektom. Tieto základné farby sú červené (R), zelené (G) a modré(B). Pigmenty, na rozdiel od farieb, predstavujú energiu, ktorá sa neabsorbuje látkou, ako je atrament alebo farba pri tlačení. Primárne pigmenty sú azúrová (C), purpurová (M), žltá (Y) a čierna (K).

Všeobecne by sa režim RGB mal používať pri príprave grafiky určenej hlavne na prezeranie na počítačových obrazovkách. Režim CMYK by sa mal používať pri vytváraní ilustrácií pre tlačové médiá.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.