mobil v ruke

CPV – cena za zobrazenie

CPV - spoplatnenie videoreklám za zhliadnutie alebo kliknutie.

CPV (Cost Per View), teda cena za zobrazenie, je metóda spoplatňovania videoreklám na základe počtu zhliadnutí alebo interakcií, ktoré reklama získa. Ide o spôsob marketingu, pri ktorom inzerenti platia iba za skutočne sledované videá, čo je pre nich výhodné. 

To, čo sa kvalifikuje ako „zobrazenie“, sa samozrejme líši v závislosti od zdroja. Napríklad v systéme Google Ads sa cena za zobrazenie neúčtuje, pokiaľ si divák buď pozrie reklamu menej ako 30 sekúnd, alebo s ňou priamo neinteraguje, napríklad kliknutím na vložený odkaz. Vďaka tomu sú videoreklamy založené na CPV dostupnejšie pre obchodníkov, pretože neplatia poplatky pre divákov, ktorí rýchlo kliknú na reklamu z dôvodu nezáujmu.

Metóda CPV je zvyčajne spojená so spoločnosťou Google a jej procesom TrueView na distribúciu reklám založených na službe YouTube, ale aj ďalšie platformy, ako napríklad Facebook, začali experimentovať s podobnými plánmi.

Cenové ponuky pre reklamy s CPV fungujú rovnako ako iný marketing v štýle pay-per-click (PPC). Obchodník vytvára v rámci reklamného systému „cenové ponuky“ pre určité kľúčové slová, ktoré zadávajú používatelia vo vyhľadávači a ktoré sú často ďalej obmedzené podľa metrík, ako je napríklad fyzická poloha hľadajúceho. Ak ponuky pre túto konkrétnu kombináciu kľúčových slov a metrík zadali ponuky viac ako jeden obchodník, najvyššia cenová ponuka určuje, ktorá reklama sa zobrazí pre hľadajúceho.

V systéme Google TrueView existujú dva rôzne spôsoby, ako zahrnúť reklamy na YouTube: In-Stream a In-Display.

In-Stream

Videoreklamy v streame sú reklamy, ktoré sa zobrazujú pred alebo po iných videách na YouTube, čo zodpovedá komerčným prestávkam v televízii. Diváci sú nútení sledovať prvých 5 sekúnd reklamy a potom majú možnosť preskočiť reklamu, ak si to želajú.

In-Display

Reklamy v reklamnej sieti sú videá, ktoré sa zobrazujú priamo v službe YouTube alebo v iných výsledkoch vyhľadávania Google a sú prezentované ako možnosti na kliknutie spolu s inými videami.

Obchodníci môžu experimentovať s rôznymi typmi formátov s relatívnou slobodou vzhľadom na pravidlo 30 sekúnd. Môžu si vyskúšať videá, ktoré sú krátke, dlhé, vtipné, seriózne, v streame alebo v reklamnej sieti a stále platia iba za tie, o ktoré sa zaujíma divák. Toto dáva obchodníkom dostatok príležitostí vyskúšať si rôzne prístupy a nájsť nákladovo najvýhodnejšie možnosti.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.