Prečo je dôležité mať favicon?

Malý obrázok, ktorý sa zobrazuje na záložke webovej stránky v prehliadači.

Favicon je malý obrázok s rozmermi 16x16 alebo 32x32 pixelov, ktorý sa zobrazuje na záložke webovej stránky v prehliadači. Favicon je súčasťou vizitky webu, takže by mala byť vytvorená v rovnakom štýle ako webová stránka. Hlavnou funkciou takýchto značkových ikon je vizualizácia hlavných funkcií webovej stránky na jednom malom obrázku.

favicon

História faviconu

Favicony boli pôvodne používané na odhad návštevnosti webových stránok, čiže na počítanie návštevníkov, ktorý si záložku s daným faviconom otvorili. Bolo to ešte predtým, ako sa svet spoznal Google Analytics a ďalšie analytické nástroje súčasnosti.

Prečo je dôležité si favicon na webe nastaviť?

Hlavným dôvodom, prečo by mal mať váš web ikonu favicon, je zlepšenie užívateľského komfortu. Je oveľa ľahšie nájsť potrebnú záložku podľa obrázku, priradeného k určitej webovej stránke, než hľadať cez rôzne adresy URL. Dnes nájdete na svojich kartách prehliadača favicon a presne viete, ku ktorej webovej stránke patrí. V súčasnosti favicon slúži na rýchle vizuálne vyhľadávanie potrebných webových stránok medzi tisíckami záložiek na internete, čo pomáha vášmu cieľovému publiku nájsť vás rýchlejšie a ľahšie.

Ako nahrať favicon na web?

Favicon si môžete navrhnúť sami v graficko programe alebo si ho môžete stiahnuť z databáz ikoniek, poprípade cez generátor ikoniek. Ikonky je potrebné vytvárať vo veľkostiach 16x16 alebo 32x32, 48x48, 64x64 pixelov. 

Ak sú vaše stránky vytvorené pomocou jazyka HTML, mali by ste ho vložiť do oblasti hlavičky súboru „index.html“:

<link rel="icon" type="image/icon" href="http://website.com/favicon.png">

Ak pracujete s programom WordPress, vložte kód do oblasti hlavičky súboru „header.php“:

<link rel="icon" type="image/icon" href="<?php bloginfo('url') ?>/favicon.png">

Favicon je jedna z tých malých vecí, ktorým zvyčajne nevenujeme príliš veľkú pozornosť, ale je pravda, že sú veľmi dôležitou súčasťou webu, a to tak z hľadiska používateľského rozhrania, ako aj z hľadiska značky.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.