hlasové vyhľadávanie

Hlasové vyhľadávanie

Technológia rozpoznávania reči, ktorá umožňuje používateľom vyhľadávať výrazy hlasom, namiesto ich zadávania do vyhľadávacieho poľa.

Hlasové vyhľadávanie je technológia rozpoznávania reči, ktorá umožňuje používateľom vyhľadávať výrazy hlasom, namiesto ich zadávania do vyhľadávacieho poľa. Rozmach smartfónov a ďalších mobilných zariadení podporujúcich web vzbudilo záujem o hlasové vyhľadávanie.

Hlasové vyhľadávanie je čoraz obľúbenejšie a milióny používateľov na celom svete každý deň predkladajú viacnásobné dopyty. Používajú hlasové vyhľadávanie, aby získali miestnu predpoveď počasia, skontrolovali svoje akciové portfóliá, odpovedali na každodenné otázky a ďalšie. A zoznam sa neustále rozširuje. Používatelia sa učia neustále zlepšovať svoje otázky, aby dosiahli lepšie výsledky.

Medzi aplikácie hlasového vyhľadávania patria:

  • Vytváranie dopytov vyhľadávacích nástrojov.
  • Objasnenie špecifík žiadosti.
  • Vyžadovanie konkrétnych informácií, ako sú napríklad športové skóre alebo aktuálna predpoveď počasia.
  • Spúšťanie programov a výber možností.
  • Vyhľadávanie obsahu v audio alebo video súboroch.
  • Hlasová voľba.

Hlasové vyhľadávanie a virtuálni asistenti

Hlasové vyhľadávanie a virtuálni asistenti sú odlišné, ale súvisiace technológie. Hlasové vyhľadávanie je jednoduchšie z týchto dvoch technológii, ale je kľúčový k mnohým pokročilým funkciám dnešných virtuálnych asistentov, ako sú Amazon Alexa, Apple Siri, Google Assistant a Microsoft Cortana.

Hlasové vyhľadávanie popisuje proces, v ktorom systém rozumie hovoreným slovám, kladie príslušné otázky vyhľadávaciemu stroju a prezentuje výsledky užívateľovi. Hlasové vyhľadávanie môže fungovať samostatne alebo v rámci virtuálneho asistenta, ktorý zvyčajne môže vykonávať aj ďalšie úlohy, ako je plánovanie kalendára, správa domácich zariadení atď.

Hlasové vyhľadávanie vs. textové vyhľadávanie

Textové vyhľadávanie bolo kedysi jediným spôsobom, ako zadávať otázky vyhľadávacím nástrojom. V súčasnosti je hlasové vyhľadávanie jedna z metód. Táto zmena je taká zásadná, že dnes už dlho používaný výraz „textové vyhľadávanie“ získal nový význam ako spôsob, ako rozlíšiť zadané otázky od hovorených.

  • Hlasové vyhľadávanie môže ušetriť čas. Napriek zvyšujúcej sa presnosti súčasného softvéru na rozpoznávanie hlasu a softvéru v prirodzenom jazyku však budú existovať prípady, keď systém nebude správne interpretovať otázku používateľa a bude obsahovať nepresné alebo nepresné výsledky.
  • Hlasové vyhľadávanie je veľmi pohodlné a môže sa stať súčasťou každodenného života, keď sa používateľ naučí najlepší spôsob, ako klásť otázky na dosiahnutie požadovaných výsledkov.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.