informačný kanál rss

Informačný kanál RSS

Prístup k aktualizáciám online obsahu v štandardizovanom, počítačom čitateľnom formáte.

Informačný kanál RSS alebo anglicky Rich Site Summary je typ webového kanála, ktorý umožňuje používateľom prístup k aktualizáciám online obsahu v štandardizovanom, počítačom čitateľnom formáte. Informačný kanál obsahuje úplný alebo súhrnný text a metaúdaje, ako sú dátum vydania a meno autora. RSS je textový formát, ktorý dodáva obsah zo stránok, ktoré sa pravidelne aktualizujú, ako sú napríklad spravodajské weby alebo blogy. 

Je to spôsob, ako ľahko distribuovať zoznam titulkov, aktualizačných oznámení a niekedy aj obsahu širokému počtu ľudí. Používajú ho počítačové programy pre ľahké čítanie.  Kanály RSS sú prezentované v štandardnom formáte XML, aby sa predišlo problémom s kompatibilitou. Šetria čas používateľa tým, že vylučujú potrebu pravidelne navštevovať web, aby ste si mohli pozrieť najnovšie správy a informácie. Aplikácie známe ako čítačky informačných kanálov umožňujú používateľovi prihlásiť sa na odber informačných kanálov z viacerých webov a prezerať ich na jednom centralizovanom mieste.

Roly v informačnom kanále RSS

V informačnom kanáli RSS môžete vystupovať ako čitateľ obsahu z rôznych webov alebo ako vlastník webových stránok či blogov. 

Čitateľ obsahu si v informačnom kanáli RSS môže zakúpiť pravidelný obsah z rôznych webov, podobne ako pri predplatnom novín či časopisov. Kanály RSS je možné čítať pomocou čítačky RSS alebo aplikácie na čítanie. Existujú aplikácie pre počítače, ale aj pre mobilné telefóny. V aplikácii si čitateľ vyberie, z ktorých webových stránok chce odoberať novinky a články. Na to, aby ste sa mohli prihlásiť na odber článkov z webových stránok, musíte nájsť webovú stránku, ktorá RSS obsahuje. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či webová stránka obsahuje informačný kanál RSS, je nájsť oranžovú ikonu alebo tlačidlo “Prihlásiť sa na odber”.

Pre vlastníkov webových stránok alebo blogerov je RSS kanál dobrým nástrojom webového marketingu. Pomáha rozvíjať vaše stránky tým, že vás udrží v kontakte s vašimi čitateľmi. Niektoré redakčné systémy to uľahčujú vlastníkom blogu, pretože softvér automaticky vytvára kanály RSS. Napríklad WordPress je jeden z redakčných systémov na správu obsahu, ktorý automaticky vytvára informačný kanál RSS pre web. Taktiež sociálne siete, ako napríklad Twitter, LinkedIn, Facebook, môžete automaticky aktualizovať z RSS kanálu.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.