písmo

Lorem Ipsum

Zobrazenie, kde sa má v grafike nachádzať pole textov, ak ešte nevieme presne, aký text tam bude.

S pojmom lorem ipsum sa môžete stretnúť napríklad pri návrhu grafiky webových stránok, firemných materiálov či banerov a iných typov grafík. Lorem ipsum sa používa, ak chceme znázorniť, kde sa má v grafike nachádzať pole textov, ale zatiaľ nevieme presne, aký text tam bude. Lorem ipsum sa nazýva aj falošný alebo fiktívny text. 

História textu lorem ipsum

Lorem ipsum nie je iba náhodný text. Pochádza z latinského jazyka spred viac ako 2000 rokmi. Pasáž lorem ipsum pochádza z knihy „de Finibus Bonorum et Malorum“ (Na konci dobra a zla) od autora Cicero. Bežný text lorem ipsum, ktorý dnes používame, však nie je latinčina. V porovnaní s prácou Cicera je náš text lorem ipsum úplný blábol. Pridali, odstránili a zmenili slová, vďaka ktorým je ďaleko od svojej pôvodnej podoby.

Ukážka:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Faucibus a pellentesque sit amet porttitor eget dolor morbi non. At urna condimentum mattis pellentesque id nibh tortor. Ultricies lacus sed turpis tincidunt id aliquet. Non enim praesent elementum facilisis leo vel fringilla. Sit amet facilisis magna etiam tempor orci eu. Sagittis orci a scelerisque purus semper. Est velit egestas dui id ornare. Lectus vestibulum mattis ullamcorper velit sed ullamcorper. Sed sed risus pretium quam vulputate. Odio facilisis mauris sit amet massa vitae tortor condimentum. Scelerisque purus semper eget duis at tellus at urna condimentum. Erat pellentesque adipiscing commodo elit.

Prečo sa lorem ipsum používa?

Lorem ipsum sa používa do grafík najmä preto, aby sme si vedeli predstaviť, aký typ písma bude použitý, jeho veľkosť či súlad s ďalšími prvkami v grafike. Ale prečo sa nemôže jednoducho použiť úryvok slovenského alebo anglického textu? Keďže textu lorem ipsu pravdepodobne rozumieť nebudete, jeho hlavným dôvodom je zabrániť ľuďom sústrediť sa na samotný text. Keď niekto vytvorí grafickú šablónu a chce na ňu získať spätnú väzbu, nechce, aby ju ľudia, ktorí ju kontrolujú, rozptyľovali tým, čo hovorí text alebo či sa v ňom vyskytujú chyby. Okrem toho sa lorem ipsum veľmi podobá skutočnému textu.

Ako vygenerovať lorem ipsum?

Existuje viacero webových stránok, ktoré vedia text lorem ipsum vygenerovať. Ak chcete takýto text vygenerovať, stačí si takúto stránku vygoogliť. 🙂

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.