typografia

Typografia

Umenie, ktoré spočíva v usporiadaní písma v rôznych tvaroch, veľkosti a medzier.

Typografia je umenie, ktoré spočíva v usporiadaní písma v rôznych tvaroch, veľkosti a medzier. Typografia dáva charakter a v každom dizajne hrá emotívnu úlohu, aj keď si to nevšimnete. Typografia môže vyvolať pocit, pripomenúť vám určitú značku alebo vytvoriť atmosféru. Ale keď je typografia zlá, môže to byť nepríjemné a rušivé, dokonca nečitateľné. 

Keď sa nad tým zamyslíte, umenie a veda typografie sú základom všetkej komunikácie, ako sú logá, reklamné texty, titulky v časopisoch a noviny alebo nadpisy kapitol v knihe.

Slovo a písmo

Slovo a písmo sa často zamieňajú, majú však inú definíciu. Písmo je konkrétny dizajn slova. Písma sú návrhom jednej skupiny typov písma. Napríklad Ariel je písmo. Meno Ariel dostalo podľa konkrétneho stylingu písma. Písmo je kompletná sada znakov, ktoré majú rovnaké znaky, veľkosť a štýl.

Pravidlá typografie, ktoré treba dodržiavať

Aby ste porozumeli základom, je dôležité osvojiť si typografické pravidlá, ktoré vás budú viesť pri vylepšovaní vášho dizajnu. Medzi päť základných princípov dizajnu typografie alebo akýkoľvek iný typ grafického dizajnu patria:

  1. Rovnováha, ktorá poskytuje konzistentnú štruktúru.
  2. Hierarchia, ktorá definuje organizáciu a smerovanie.
  3. Kontrast pre zvýraznenie.
  4. Opakovaním vytvoríte konzistenciu a povedomie.
  5. Zarovnanie poskytuje ostrý a štruktúrovaný obraz.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.