Pohľad zhora na prepravné kontajnery

Exportujete do zahraničia? Google vám s tým pomôže

Kategória: Marketing, Tipy a návody

Expanzia firmy do zahraničia je skvelým spôsobom, ako si rozšíriť podnikateľské možnosti. S výberom vhodných trhov vám pomôžu Google nástroje a analýza exportných možností.

Šikovné eshopy alebo výrobcovia produktov majú dnes široké možnosti, ako expandovať do zahraničia. Ide to aj bez nutnosti investovať obrovské množstvo peňazí a energie do návštev podujatí, ak si hneď v úvode urobia prieskum pomocou dostupných Google nástrojov.

Demonštrácia prieskumu hľadanosti na konkrétnom príklade

Na ukážku, ako takýto rýchly prieskum exportných možností a predaja prostredníctvom internetu môže vyzerať, som sa rozhodol zvoliť produkt, ktorý sa predáva globálne, je ľahko prepraviteľný a je to zároveň spotrebný tovar, ktorý je potrebné ustavične nakupovať.

Cieľová skupina zákazníkov je z B2B, nakupujú to firmy v stovkách alebo tisíckach kusov a ak sú spokojní, spravidla sa objednávky opakujú. Ako jazyk vyhľadávania sme použili angličtinu.

Plastová plomba

Plastová plomba - využívaná napríklad v logistike

Na tomto príklade si skúsime urobiť prieskum v rámci globálneho trhu, ktorý potom rozdelíme na jednotlivé oblasti (EU, kde sa pozrieme bližšie na Nemecko, rýchlo rozvíjajúce sa trhy, Áziu a Severnú a Južnú Ameriku).

Hľadali sme výrazy:

 • plastic seals
 • plastic seal
 • security seals
 • security seal
 • cargo seal
 • cargo seals
 • safety seal
 • safety seals
 • truck seals
 • truck seal
 • container seal
 • container seals

Počet vyhľadávaní v Európe:

Je vyznačený farebnou škálou. Krajiny bez výplne boli z pohľadu hľadanosti minoritné, a teda neboli ani zaradené do hľadania.

Mapa Európy pre exportGraf exportu pre Európu

Z pohľadu  pomeru cena/výkon/počet hľadaní vychádza ako najzaujímavejší maďarský trh, kde je počet hľadaní na úrovni 880 výrazov mesačne v angličtine s priemernou cenou 0,22 eur/klik.

Cenovo je zaujímavé aj Rumunsko, kde by sa taktiež kampaň vo vyhľadávaní dala cieliť, počet hľadaní je však len 170/mesiac.

Pre porovnanie, na Nemeckom trhu to vyzerá takto:

Graf exportu pre Nemecko

Hľadá sa  mesačne priemerne cez 1 710 výrazov, z toho cca 390 v angličtine a ostatné v nemeckom jazyku. Ceny za klik však v priemere vychádzajú cca 2 eurá/klik.

Z pohľadu krajín tzv. rýchlo rozvíjajúcich sa:

Graf pre export rýchlo sa rozvíjajúce krajiny

Z pohľadu skupiny týchto krajín sa javí ako najzaujímavejšie Rusko.

Z pohľadu ázijských krajín:

Graf pre export do Ázie

Z pohľadu Ázie je najzaujímavejší Kazachstan.

Z pohľadu Severnej a Južnej Ameriky:

Graf exportu do USA

Tu je zaujímavý trh USA, avšak ceny sú na úrovni cca 6 USD, čo je trochu viac, ako sme u nás zvyknutí.

Samozrejme nepoznáme konkrétne logistické možnosti a množstvo iných drobností, ako napríklad colné záležitosti a lokálne pomery, ale z pohľadu pomeru cena/výkon sa zdá ako najvhodnejšie v prvej vlne ísť práve na trhy Maďarska, Fínska a Ruska.

Záver:

Šikovné slovenské firmy spravidla využívajú dve možnosti:

 • Ak predávajú “bežný tovar”, ako napríklad oblečenie, okuliare, LED žiarovky, náplne do tlačiarní: Pri vhodne zvolenom prieskume majú navrch oproti konkurentom a vedia si obsadiť dobré a lacné pozície na menej vyspelých trhoch, napríklad Maďarsko, Rumunsko, juhovýchodná Európa alebo nedávno objavená Ukrajina. Tým pádom si vedia získať aj priazeň zákazníkov a buď rýchlo maximalizovať okamžitý zisk, alebo aj vybudovať na novom trhu úplne novú značku.
 • Firmy, ktoré produkt priamo vyrábajú, alebo predávajú menej tuctový tovar, napríklad pre B2B klientov, vedia pomerne ľahko zistiť, kde je priestor na predaj. Ten často nemusí ani prebehnúť na internete, veľakrát je cieľom len sa ukázať a nadviazať vzťah. Zaslanie vzorky tovaru a samotný predaj ďalších kusov sa už dohodne individuálne.

Verím, že vám táto ukážka pomôže pri rozhodovaní a navedie vás, ako si vyskúšať niečo z množstva Google toolov, ktoré nájdete tu: https://www.thinkwithgoogle.com/tools/

V prípade, že to myslíte s exportom naozaj vážne, veľmi radi vám pri expanzii na nové trhy pomôžeme.

Ľubo Radič - marketingová agentúra Vivantina
Autor
Ľubomír Radič
CEO & Project Consultant

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.