Praktický content marketing pre WSD13

Content marketing

Klient

WSD s.r.o.

Zadanie

Kombinácia viacerých marketingových kanálov sa nám zatiaľ zakaždým ukázala ako najlepšie možné riešenie. Navyše spoliehať sa iba na jeden či dva kanály môže byť riziko (zmeny v pravidlách Google a Facebook reklám, veľké Google updaty, ktoré ovplyvňujú SEO…). Nemusí ísť zakaždým o astronomické rozpočty na propagáciu. Dôležitejšia je konzistentnosť a kvalita odvedenej práce.

Čo hovorí klient

„S Vivantinou sme začali spoluprácu v roku 2017. Spočiatku sme mali pocit, že sú z iného vesmíru, no postupne sme si uvedomili, že vedia, o čom rozprávajú, a potvrdilo sa to aj na výsledkoch.“

Miroslav Ščur - majiteľ
$Lwze3EliK!Qwzzx1g#5qwP$
wsd kuchyne

Content marketing pre interiérové štúdio

Pre interiérové štúdio WSD sme začali spravovať marketing ešte v roku 2018. Popri už bežiacej reklame v Google Ads (vtedy ešte AdWords) sme začali stavať nový web a opätovne sme rozbehli komunikáciu na Facebooku. Keďže klient mal starý web, dbali sme na správne presmerovanie starých url adries. 

Nový web sme web zoptimalizovali po technickej stránke, aby bol “dobre čitateľný” pre vyhľadávače, a v SEO aktivitách sme pokračovali ešte nejaký čas. Súčasťou optimalizácie bol aj content marketing, ktorý klientovi prináša dobré výsledky dodnes.

Poďme si ho teda zhodnotiť:

 • 40 uverejnených článkov za 2 a ¼ roka
 • spočiatku v periodicite 2 články mesačne, momentálne 1 článok mesačne
 • pri každom článku sme dbali na zaujímavosť či užitočnosť témy, pútavé napísanie, gramatickú bezchybnosť a obrazovú prílohu, ktorú považujeme za takmer rovnako dôležitú ako text (najmä pri inšpiráciách)
 • podstránky článkov mali vyplnené SEO tagy (titulky, meta popis, alt tagy) a pomocou vhodných výrazov sme ich prepájali s realizáciami či staršími článkami
 • články boli vždy zdieľané na Facebooku a tieto posty sme podporili propagáciou od 20 € do 50 €
 • za toto obdobie nás oslovilo niekoľko firiem z oblasti bývania a ponúklo spoluprácu formou spätných odkazov či článkov

Pri porovnaní návštevnosti roku 2019 a 2020 v Google Analytics výrazne stúpla organická návštevnosť aj návštevnosť zo sociálnych sietí. Týmto kanálom sme sa venovali v rámci správy marketingu najintenzívnejšie.

google analytics - wsd

Porovnanie návštevnosti za rok 2019 a 2020

Pohľad do nástroja Google Analytics

wsd13 - google analytics

Porovnanie dvoch kanálov

wsd - google analytics

Porovnanie dvoch rokov

Pohľad do nástroja Google Search Console

Pri náhľade do Google Search Console môžeme smelo povedať, že články sú organicky dlhodobo najnavštevovanejším obsahom na webe.

gsc - wsd

Výkonnosť stránok za posledné 3 mesiace (9. 11. 2020 - 8. 2. 2021)

Hoci sa už optimalizácii pre vyhľadávače intenzívne nevenujeme, práve content marketing nám pomáha dosahovať vyššiu organickú návštevnosť cez relevantné kľúčové slová a témy, ktorým sa venujeme v článkoch. Samozrejmosťou je on-page optimalizácia týchto stránok, prepojenie s ďalšími relevantnými podstránkami a propagácia cez sociálne siete.

Zdieľanie obsahu na Facebooku

Interakcia užívateľov na Facebooku a cena za kliknutie pri zdieľaných článkoch nám napovedá aj o tom, či sú dané témy pre užívateľov zaujímavé. Keď sa pod článkom rozprúdi diskusia, o to lepšie. Články sú dlhodobo úspešným obsahom na Facebooku z hľadiska dosahu aj interakcie (spolu s novými realizáciami či súťažami) pri rovnakých alebo porovnateľných sumách propagácie. 

facebook - wsd

Pútavý článok môže mať porovnateľný dosah ako súťaž (pri propagácii za 50 €)

vyhladavanie - wsd

Vyhľadávanie výrazu “blog o bývaní” (10. 2. 2021, Prešov)

Výsledky vyhľadávania

Pravidelným a dlhodobým uverejňovaním zaujímavých článkov sa nám podarilo umiestniť na prvej pozícii vo vyhľadávači Google na kľúčové slovo “blog o bývaní”, a na vysoko konkurenčný výraz “interiérové štúdio” sa umiestniť na prvej strane.

Zhrnutie výsledkov

Pomocou content marketingu v kombinácii s ďalšími marketingovými kanálmi sa nám podarilo:

 • medziročne zvýšiť organickú návštevnosť o 120 %
 • budovať komunitu interagujúcich fanúšikov na sociálnej sieti Facebook
 • dosiahnuť prvé pozície na kľúčové slovo “blog o bývaní”
 • umiestniť sa na kľúčové slovo “interiérové štúdio” na prvej strane vo vyhľadávači Google
 • získať niekoľko spoluprác súvisiacich so spätnými odkazmi
 • odpovedať na otázky potenciálnych zákazníkov, zvyšovať dôveryhodnosť a poskytovať inšpirácie

Čo si z tohto zhrnutia odniesť? Ak sa práca robí kvalitne, aj pri menšej intenzite a nižšom rozpočte sa dajú dosiahnuť vytýčené marketingové ciele. Čo však treba podotknúť, dôležitý je aj samotný produkt či služba a ochota klienta spolupracovať.

Mám záujem o vaše služby
Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše celé meno.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela...