žena s ikonou Pinterestu

Pinterest pre firmy – všetko, čo potrebujete vedieť

Kategória: Marketing, Tipy a návody

Pinterest nie je na Slovensku využívaný vo veľkom, čo sa týka platenej propagácie. Prečítajte si, prečo by ste ho nemali prehliadať a aký má potenciál.

Väčšina značiek a firiem dnes figuruje na sociálnych sieťach, a robí dobre. Nie nadarmo sa vraví – “ak nie si na Facebooku, neexistuješ” (podľa vhodnosti aplikovateľné aj na Instagram či LinkedIn). Ak si firma nájde tú svoju sociálnu sieť (prípadne ich kombináciu) a komunikuje na nej spôsobom, ktorý prináša osoh a výsledky, nemôže urobiť lepšie. Keď ste naposledy navrhovali mix marketingových kanálov pre svoju firmu či pre klienta, napadlo vám zahrnúť doň Pinterest?

Čo sa v článku dozviete

Krátky úvod do Pinterestu
Ako sa správajú užívatelia
Ako zapadnúť
Ako na vhodnú kreatívu?
Tie správne rozmery a počet znakov
Aké typy reklamy poznáme
Ako spustiť prvú kampaň

 

Hoci zatiaľ neexistujú štatistiky výlučne pre Slovensko či Česko, celosvetovo Pinterest využíva vyše 300 miliónov ľudí. Jednou z hlavných výhod je fakt, že táto sociálna sieť zatiaľ nie je zahltená reklamou a užívatelia ragujú na propagované piny pozitívne. Až 83% používateľov Pinterestu si zakúpilo produkt na základe pinov, ktoré vytvorili značky.  Značkové piny dosahujú dokonca lepšie výsledky ako tie neobrandované, a to sú fakty, ktoré hrajú firmám do karát. Ako teda využiť Pinterest vo svoj prospech?

infografika Pinterest

Krátky úvod do Pinterestu

Ak ste v sociálnych sieťach doma, možno sami Pinterest používate a viete sa v ňom orientovať. Pre tých, ktorí ešte nemali tú česť ho vyskúšať – Pinterest je sociálnou sieťou a vyhľadávačom zároveň. Užívatelia vyhľadávajú nápady, sledujú užívateľov či nástenky a sami si ukladajú zaujímavé obrázky, tzv. piny, na svoje nástenky. Hľadáte nápady na detskú párty? Na Pintereste nájdete tipy na dekorovanie, recept na farebnú tortu či rôzne papierové čiapočky a konfety. To, čo vás zaujme, si môžete uložiť na svoju tematickú nástenku a neskôr sa k tomu vrátiť.

Ako sa správajú užívatelia

Koľkokrát ste sa pristihli, že ste bezcieľne scrollovali Facebookom na mobile? Na Pintereste sa ľudia správajú trochu inak. Aktívne vyhľadávajú nápady a sú pripravení vykonať akciu – kliknúť na pin, ktorý ich zaujíma a zistiť o ňom viac informácií, alebo sa dostať priamo k zdroju a produkt zakúpiť. Pinterest teda využijete vo fáze zvyšovania povedomia o značke či produkte, ale aj pri samotnom predaji.

Ako zapadnúť

Samozrejme, nie pre každého je Pinterest ideálnym marketingovým kanálom. Ak sa však približujete záujmom, ktoré Pinterest ponúka, a viete sa vizuálne odprezentovať, máte šancu potenciálnych zákazníkov zaujať.

V roku 2019 užívatelia vyhľadávali najčastejšie tieto témy:

 1. Rodina – ľudia často hľadali námety na aktivity, ktoré by mohli spoločne vykonávať, a miesta, ktoré by mohli navštíviť. Chodili si sem tiež po rady, ako vychovávať deti.
 2. Zdravie – všetci chceme byť zdraví. Preto hľadáme tipy, ako byť fit, zdravé recepty či to, aké vitamíny by sme mali užívať.
 3. Financie – peniaze hýbu svetom. Aj v tak vizuálnej sociálnej sieti si našli svoje miesto. Chceme vedieť, ako viac ušetriť, ako menej utrácať, prípadne kam ísť na low-costovú dovolenku.
 4. Domov – sladký domov. Hľadáme všetko od dekorácií až po redizajn interiéru.
 5. Cestovanie – road trip, víkendové výlety či turistika, to všetko ľudí zaujíma.
 6. Beauty – ak ste niekedy chceli zmeniť účes či nájsť nápady na líčenie, možno ste inšpirácie hľadali aj na Pintereste.

Zdroj: https://business.pinterest.com/en/blog/here-are-the-2019-resolutions-people-are-searching-for-on-pinterest 

Mať produkt či službu, ktorá by ľudí na Pintereste mohla zaujímať, však nestačí. Určite venujte pozornosť aj kreatíve vašich pinov, sledujte ciele, ktoré nimi chcete dosiahnuť. (Takto by to však malo byť všade, že? ?) Aj Pinterest ponúka možnosť plánovania príspevkov, je lepšie pridávať piny priebežne, nie naraz. Sledujte, čo je práve v kurze, Pinterest pravidelne uverejňuje populárne témy pre nasledujúci mesiac či rok. Nebojte sa byť kreatívni!

Nezabudnite na správnu landing page pre vaše piny. Ak je v grafike zobrazený produkt, odkazujte na konkrétnu stránku, kde si ho užívateľ môže zakúpiť. Ak píšete o 7 unikátnych tipoch, ako ušetriť, mali by ste odkazovať na článok, kde sa tejto téme venujete a pod.

Pozornosť venujte aj titulku a popisu, kde môžete zahrnúť hashtagy a všetky informácie, ktoré môžu zaujať a sú užitočné. Podobne, ako by ste to urobili pri príspevku na Facebooku. Ideálne rozmery a počet znakov zhrnieme pri jednotlivých typoch reklám.

Ak si nie ste istí, či je Pinterest vhodný pre váš biznis, môžu vás inšpirovať success stories rôznych značiek. Viete si ich vyfiltrovať podľa regiónu či oblasti podnikania – podľa toho, čo je pre vás relevantné.

Ako na vhodnú kreatívu?

Pri tvorbe grafiky vám zo začiatku pomôže návod priamo od Pinterestu (dostupný aj na stiahnutie). Šikovný “socialista” v spolupráci s grafikom by to mal zvládnuť ľavou-zadnou.

Štandardný pin

 • vyberte si pútavý obrázok v dobrej kvalite (odporúča sa pomer strán 2:3 – 1000 x 1500 pixelov)
 • vyhnite sa abstraktným vizuálom, nebojte sa postaviť do centra pozornosti váš produkt či službu
 • pridajte kontext, priveďte tému k životu. Ako by to vyzeralo, keby váš zákazník produkt používal?
 • používajte v grafike vaše logo (v decentnej veľkosti), vyhnite sa jeho umiestneniu v pravom dolnom rohu (môže byť prekryté ikonami Pinterestu)

 

Video pin

 • začnite k veci, aby ste získali pozornosť užívateľov v prvých sekundách videa
 • video by malo ľudí niečo naučiť alebo ich v niečom inšpirovať
 • promované videá sú najefektívnejšie, ak majú dĺžku 6-15 sekúnd. Pri nepromovanom videu nie ste veľmi obmedzení dĺžkou (ak chcete napríklad zdieľať dlhší video návod, máte na to maximálne 15 minút).
 • nespoliehajte sa na zvuk – väčšina užívateľov ho na Pintereste nepoužíva. Vypovedzte príbeh aj bez zvuku, v prípade potreby pridajte titulky.
 • zvoľte vhodný titulný obrázok – samozrejme by mal zaujať, keďže sa zobrazí vo feede užívateľov, mal by však aj naznačovať, o čom bude samotné video.
 • aby bolo vaše video dobre vyhľadateľné, venujte čas aj copy textom – titulku, popisu a správnym hashtagom.

Tie správne rozmery a počet znakov

Pri vytváraní pinov môžete staviť na jednoduchý obrázok, ale aj na video, carousel či koláž. Dbajte na to, aby mali správne rozmery a rozlíšenie. Pomôže vám nasledujúca tabuľka:

Štandardný pin

Typ súboruPNG alebo JPEG
Maximálna veľkosť súboru32 MB
Odporúčaný pomer strán2:3
Odporúčané rozmery1000 x 1 500 px
Titulok – maximálny počet znakov100
Popis – maximálny počet znakovdo 500, pravdepodobne sa však v náhľade zobrazí prvých 50-60

 

Video v štandardnej šírke (organické alebo promované)

Typ súboru.mp4, .mov alebo .m4v
KódovanieH.264 alebo H.265
Maximálna veľkosť súboru2 GB
Dĺžka videa4 sekundy až 15 minút
Odporúčaný pomer strán1:1, 2:3 alebo 9:16
Titulok – maximálny počet znakov100
Popis – maximálny počet znakovdo 500, pravdepodobne sa však v náhľade zobrazí prvých 50-60

 

Promované video v maximálnej šírke (zobrazí sa na celú šírku obrazovky smartfónu)

Typ súboru.mp4, .mov alebo .m4v
KódovanieH.264 alebo H.265
Maximálna veľkosť súboru2 GB
Dĺžka videa4 sekundy až 15 minút
Odporúčaný pomer stránštvorec (1:1) alebo širokouhlé video (16:9), výška nesmie prekročiť pomer 1:1
Titulok – maximálny počet znakov100
Popis – maximálny počet znakovdo 500, pravdepodobne sa však v náhľade zobrazí prvých 50-60

 

Promovaný pin aplikácie

 • rovnaké špecifikácie ako štandardný pin alebo štandardné video

 

Promovaný carousel

Počet obrázkov2-5
Maximálna veľkosť súboru32 MB na 1 obrázok
Odporúčaný pomer strán1:1 alebo 2:3
Odporúčané rozmery1000 x 1 500 px
Titulok – maximálny počet znakovdo 100, zobrazí sa prvých 30-35 znakov
Popis – maximálny počet znakovdo 500, najdôležitejších je prvých 50-60 znakov

 

Aké typy reklamy poznáme

Nie každý pin musí byť nutne promovaný. Pri propagácii však máte na výber tieto typy reklám:

 1. Promovaný pin – základný formát reklamy s jedným vybraným obrázkom.
 2. Promovaný video pin – viac upúta pozornosť a vypovie príbeh. Môžete si zvoliť video štandardnej veľkosti (ako bežný pin) alebo video na celú šírku obrazovky.
 3. Promovaný carousel pin – carousel už všetci dobre poznáme, na Pintereste je vo veľkosti ako bežný pin, použiť môžete maximálne 5 obrázkov v jednom poste.
 4. Promovaný pin aplikácie – na prvý pohľad pôsobí ako bežný pin, obsahuje však ikonu aplikácie a tlačidlo na stiahnutie.

Viac informácií o konkrétnych reklamných formátoch: https://business.pinterest.com/en/pinterest-ad-formats

Ako spustiť prvú kampaň

Teórie bolo dosť, čo poviete? Ak ešte nemáte business účet na Pintereste, založíte si ho jednoducho na tejto stránke: https://sk.pinterest.com/business/create/ Prípadne môžete z bežného Pinterest účtu prejsť na firemný.

ako prejsť na firemný účet na Pintereste

Pri business účte uvidíte v hornej časti možnosti Analytické prehľady a Reklama, teda prístup k reklame je veľmi jednoduchý. V analytických prehľadoch sú zobrazené údaje o návštevnosti vášho profilu, na výber je viacero metrík a filtrov. Tie vám bez obsahu budú zatiaľ na nič, neskôr sa k nim rozhodne vráťte. ? V analytických prehľadoch vás ale môžu zaujímať štatistiky publika, ktoré viete zobraziť pre váš účet, ale aj pre celý Pinterest. Ľahko si tak dopredu overíte, aké zastúpenie užívateľov sa zaujíma o váš segment, v akom je veku či z akého zariadenia najčastejšie prehliada Pinterest.

Poďme vytvoriť prvú reklamu. Vybrať si môžete z viacerých cieľov, či už chcete budovať povedomie o značke, podporiť návštevnosť či získať priame konverzie. 

ciele kampane na Pintereste
Stanovíte si rozpočet (celkový alebo denný), zvolíte vhodný názov a pokračujete na ďalší krok, ktorým je zacielenie kampane na vhodné publikum. Vybrať si môžete z viacerých záujmov, vyfiltrovať publikum na základe pohlavia, vekových skupín, zariadenia, jazyka či krajiny (možnosť zúžiť na kraje). 
záujmy na Pintereste

Pridať však môžete aj kľúčové slová, ktoré sú pre vás relevantné, a to vo voľnej alebo frázovej zhode (to platí aj pre vylučujúce kľúčové slová). Popri tom sa vám bude zobrazovať informácia o veľkosti publika. Napr. pre záujem o dámske topánky so zacielením na ženy je veľkosť publika nasledovná:

veľkosť publika na Pintereste

Môžete si vytvoriť aj vlastné publikum, ak už máte zoznam zákazníkov či ľudí, ktorí navštívili váš web alebo interagovali s vašimi pinmi. To možno oceníte v budúcnosti.

Reklamy sa môžu zobrazovať v prehľadávaní alebo vo vyhľadávaní, odporúča sa použiť obe umiestnenia. Samozrejmosťou je možnosť pridať sledovacie URL adresy s vašimi UTM tagmi. Zvolíte si denný alebo celkový rozpočet, dátum spustenia a stačí už len zvoliť kreatívu. Pri nej môžete čerpať z už uverejnených pinov alebo priamo v kampani vytvoriť nový pin. Hotovo, môžete spustiť vašu prvú Pinterest reklamu a sledovať jej úspešnosť v analytických prehľadoch. ?

Záver

Verím, že som vám týmto článkom narobila chúťky otestovať Pinterest ako reklamný kanál. Na Slovensku zatiaľ nie je vo veľkom využívaný, čo sa týka platenej propagácie, no možno je to príležitosť práve pre vás, kde predbehnúť konkurenciu. Pri spoliehaní sa na organický zásah vám to pôjde pomalšie, v kombinácii s promovanými pinmi sa môžete vašim cieľom priblížiť omnoho skôr. Tak smelo do toho!

sonja tokarova vivantina
Autor
Sonja Sedláková
Branding & Performance Specialist

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.