Copywriter

Prečo to bez copywritera nepôjde

Kategória: Biznis, Marketing, Zo života firmy

Služby copywriterov sú stále viac a viac vyhľadávané á má to svoj dôvod, ba dokonca celé množstvo dôvodov. Spoznajte ich a dozviete sa, že copywriter je pre váš biznis jednou z kľúčových osôb.

Textový obsah a jeho kvalita sú často najvýznamnejšou vizitkou kvality značky ako celku. Jeho úroveň môže mať vplyv dokonca aj na konverzie spoločnosti. LinkedIn publikoval štatistiku, ktorá hovorí, že až 59% ľudí na webe nenakúpi od niekoho, kto robí gramatické chyby. To je iba jeden z dôvodov vedúcich k osloveniu profesionálneho copywritera, aby sa postaral o textový content vašej značky. Pozrite sa na ďalšie.

Kreatíva je práve v jeho rukách

V osobe copywritera netreba nachádzať písací stroj, ktorému sa diktuje, čo sa má písať, a on učeše text tak, aby vyzeral pekne. Je to kľúčová osoba kreatívy marketingového tímu. Copywriter prichádza s komplexnými textovými konceptmi a práve táto osoba vytvára písané prejavy, ktoré by mali byť jedinečné a klienta by mali odlíšiť od konkurencie. Aby tomu tak bolo, potrebuje on sám vytvárať kreatívne výstupy, ktoré to umožnia. Oslovením copywritera tak nedostávate iba autora textov, ale hlavne kreatívnu osobu s potrebnými skúsenosťami a predispozíciami na to, aby vytvorila nápadité a efektívne výstupy na mieru vášmu brandu.

Copywriter vás dokonale spozná

Pre dobrého copywritera je každý klient nezameniteľný, jedinečný, a podľa toho k nemu aj pristupuje. Robiť veci formou "copy and paste" vie robiť každý, naozaj tvrdým orieškom je však byť stále v strehu a vytvárať deň čo deň niečo úplne nové. Tento proces nie je ľahký, ale dobrý copywriter vie, že je nevyhnutný, aby značky, o ktoré sa stará, naozaj vynikli a dostali sa k cieľovým zákazníkom. Aby tomu tak bolo, musí spoznať vás a váš biznis od A po Z. Musí sa zoznámiť s príbehom vašej značky, s jej pôvodom, s dianím, ktoré predchádzalo jej vzniku. Musí sa zoznámiť s dôvodmi, ktoré dostali váš biznis tam, kde je teraz. Musí spoznať jeho komplexnú štruktúru, nosné piliere filozofie vašej spoločnosti, jednotlivé články firmy v podobe zamestnancov a mnohé ďalšie informácie. A profesionálny copywriter to urobí, pretože tak môže uspokojivo robiť svoju prácu.

Vidí veci inak

Copywriterovými rukami pretečú hotové rieky rôznych textov, ktoré musí vždy prispôsobiť danému klientovi. Tým, že sa copywriter musí vedieť adaptovať na vždy odlišné požiadavky, potreby, služby a produkty, ktoré chce dostať do povedomia verejnosti, znamená, že nazerá na tieto veci s istým odstupom. Pozná jednotlivé trhy a subjekty na nich a vďaka tomu vidí, aké medzery treba v týchto priestoroch zaplniť. Jeho pracovné skúsenosti a vedomosti sú zase znakom toho, že vie, ako to urobiť. Dobrý copywriter by sa nemal upínať na svojich klientov prostredníctvom šablón, ale pre každú značku hniesť úplne iné cesto. Ak teda chcete nazrieť na seba svoj brand nielen z iného, ale hlavne z odborného uhla, copywriter je váš človek.

Ušetrí vám hory času

Práca copywritera na vašom biznise je proces zaberajúci nie hodiny, ale dni, ba dokonca celé týždne. Pri aktívnej starostlivosti o váš textový content je to siahodlhá súčasť jeho života, ktorá si vyžaduje nepretržitú pozornosť. Často sa tento proces neobmedzuje iba na pracovné hodiny, ale vie pohltiť aj mnoho oddychových chvíľ, keďže kreatívny proces sa nedá ohraničiť 8-hodinovou pracovnou dobou. A teraz si predstavte, že by celý tento proces pripadol na starosť vám a popri tom by ste sa museli starať aj o chod vášho biznisu. Outsourcing copywriterských úkonov na profesionála v tejto oblasti vám hneď preriedi váš kalendár povinností a pomôže vám sústrediť sa na vaše vlastné záležitosti, ktoré si vyžadujú vašu primárnu pozornosť.

Nielen autor, ale aj mentor

Copywriter sa neobmedzuje iba na tvorbu textov vychádzajúcich zo striktných indícií. Sám vďaka svojim skúsenostiam vie nielen to, čo má robiť, ale aj ako to má robiť a vždy si dokáže svoje procesné úkony obhájiť. Preto si vypočuje vaše požiadavky a predstavy, avšak vždy vám poskytne svoj osobný názor na to, čo mu poviete. Nepíše bezducho, práve naopak, dáva si veľký pozor na každé slovo, ktoré zo seba dostane von. Z toho dôvodu je copywriter dobrý aj ako mentor na pomoc so smerovaním vášho biznisu. Vďaka svojim poznatkom vie poskytnúť relevantnú spätnú väzbu na váš obsah a jeho potreby. V jednej osobe tak dostanete okrem konkrétnych textových výstupov aj užitočné rady a tipy, ktoré vám pomôžu so zefektívňovaním vašej značky.

Copywriter je človek, bez ktorého to rozhodne nejde.

Ste presvedčení o tom, že by ste mali využiť jeho služby?

Presvedčíme vás o tom radi aj osobne.

Marcel Kušnír
Autor
Marcel Kušnír
Copywriter & Marketing Manager

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.