žena pozerá na mapu

Sitemap

Sitemap - mapa stránok je súbor, ktorý má v sebe uložený zoznam všetkých stránok na vašom webe.

Sitemap alebo mapa stránok je súbor, ktorý má v sebe uložený zoznam všetkých stránok na vašom webe, ktoré by podľa vás mali byť indexované a vyhľadateľné cez vyhľadávacie nástroje. Pomáha Googlu a ostatným vyhľadávačom nájsť všetky stránky a podstránky vášho webu a dobre porozumieť štruktúre vášho webu.

Opakom sitemap je súbor robots.txt, ktorý je štandardizovaným súborom používaným na informovanie vyhľadávačov o tom, ktoré stránky nemajú byť prostredníctvom ich služieb vyhľadateľné.

Robot vyhľadávača Google (Googlebot) prechádza internet takým spôsobom, že sleduje a navštevuje jednotlivé linky na každej stránke, ktorú nájde. Môže sa stať, že niektoré vaše podstránky nezaindexuje, najmä keď je váš web nový a má veľmi málo vonkajších spätných odkazov. Sitemap môže s indexáciou pomôcť, hoci ju nezaručuje. Ak nemáte žiadne vonkajšie odkazy, musíte Google o svojom webe informovať prostredníctvom nástroja Google Search Console.

Výhody sitemapy

  1. Vyhľadávač sa rýchlejšie dozvie o nových stránkach, dokáže ich rýchlejšie nájsť a zaindexovať.
  2. Sitemap poskytne robotovi informácie o všetkých stránkach webu, teda aj o tých, ktoré počas prechádzania webu sám neobjavil.
  3. S použitím nástroja Google Search Console môžete zistiť, ktoré URL zo sitemapy už Google indexuje.

Čo sitemap neovplyvní

  1. Sitemap nezlepší vaše pozície vo výsledkoch vyhľadávania.
  2. Nenahradí interné prelinkovanie. Ak na stránku nevedú odkazy, Google ju nebude považovať za relevantnú i napriek tomu, že je zaindexovaná. Pri výsledkoch vyhľadávania budú uprednostňovať iné, hodnotnejšie stránky.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.