url adresa

URL adresa

Uniform Resource Locator - umiestnenie webovej stránky, konkrétnej stránky alebo súboru na internete.

URL je skratka pre  Uniform Resource Locator, adresa URL je umiestnenie webovej stránky, konkrétnej stránky alebo súboru na internete. Napríklad pri vyhľadávaní v sieti Google sa vo výsledkoch vyhľadávania zobrazí adresa URL zdrojov, ktoré zodpovedajú vášmu vyhľadávaciemu dopytu. Názov vo výsledkoch vyhľadávania je hypertextovým odkazom na adresu URL zdroja.

Každá URL adresa pozostáva z viacerých častí a spôsob, akým je tá vaša zostavená, bude mať rôzne účinky na bezpečnosť vašich stránok a optimalizáciu vyhľadávacích nástrojov (SEO).

3 kľúčové časti URL

1. Protokol

Najjednoduchšou časťou tejto adresy na prehliadanie je úplne prvá časť. Je to časť http:// a https:// na začiatku každej adresy URL. Tento prvok - „protokol“ adresy URL je však dôležitejší, než si myslíte. Protokol hovorí vášmu prehliadaču o tom, ako komunikovať so serverom webovej stránky, aby mohol odosielať a získavať informácie. Inými slovami, je to to, čo umožňuje URL fungovať. Väčšina webových stránok už tradične používa protokol HTTP (Hypertext Transfer Protocol) . Nedávno sa však posunul smerom k rozsiahlemu prijatiu protokolu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Aj keď tento protokol robí v podstate to isté ako HTTP, je to oveľa bezpečnejšia možnosť, ktorá šifruje údaje odosielané tam a späť medzi prehliadačom a serverom. Preto mu väčšina prehliadačov dáva zelený bezpečnostný zámok.

2. Názov domény

Ďalšia časť je najviac identifikovateľným prvkom webovej adresy - „názov domény“.  Názov domény je identifikátor konkrétneho webu, ktorý vás zvyčajne privedie priamo na domovskú stránku, ak sa na koniec stránky nepridá nič iné. Doménové meno sa samozrejme skladá z dvoch menších častí. Je to názov príslušnej webovej stránky, potom doména najvyššej úrovne (TLD). Posledný uvedený výraz sa týka označenia .com , .org , .sk na konci názvu domény. Keď nastavujete nový web, oplatí sa venovať nejaký čas starostlivému zváženiu názvu domény, ktorý použijete. Malo by to byť jedinečné a pútavé, ale zároveň jasné a ľahko zapamätateľné. 

3. Cesta

Ak by ste chceli navštíviť titulnú stránku nášho webu, potrebujete iba protokol a názov domény: https://www.vivantina.com/ Každá jednotlivá stránka alebo súbor na webovej stránke má však aj svoju vlastnú adresu URL: https://www.vivantina.com/marketingovy-slovnik/. Táto časť sa nazýva „cesta“. Je to preto, že nasmeruje prehliadač na konkrétnu stránku na webe.

 

Späť na slovník

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.