facebook reklamy

Ako ovplyvnil iOS 14 Facebook reklamy? Pripravte sa na to.

Kategória: Marketing, Tipy a návody

Všimli ste si pokles konverzií vo vašich reklamách? Poznáme dôvod.

Čoraz väčšie množstvo používateľov operačného systému iOS prechádza na najnovšiu verziu – iOS 14. Očakáva sa, že koncom roka 2021 prejde na túto verziu až 85 %, čo je naozaj vysoké číslo. Čo to teda pre nás znamená?

iPhone

Zdroj: svetapple.sk

Za celé toto šialenstvo môže spoločnosť Apple, ktorá sa rozhodla chrániť súkromie svojich zákazníkov. Po novom používateľom vyskočí upozornenie so žiadosťou o povolenie k sledovaniu. Ak používateľ sledovanie povolí, v podstate sa pre neho ani pre marketérov nič nemení, avšak ak sledovanie nepovolí, vtedy nastane podstatná zmena, ktorá bude mať veľký dopad na tvorbu reklám, dynamických reklám, cieleniu aj reportovaniu.

facebook

Najdôležitejšie zmeny a ich dopad na Facebook:

  1. Jednoznačne najväčšou zmenou je zavedenie limitu na udalosti. Po novom si môžete zvoliť pre Pixel maximálne 8 eventov na jednu doménu. Výhodou je, že si tieto eventy môžete zoradiť podľa dôležitosti. V prípade, že si ich nezvolíte vy, Facebook to urobí za vás. Neskôr potom môžete samozrejme tento výber zmeniť.
business manager

2. Pre konverzie už nebude naďalej podporované rozdelenie doručovania alebo akcií. Štatistiky si tak viac nebudete vedieť rozdeliť podľa veku, pohlavia, oblasti alebo umiestnenia.

3. Zaniknú aj real-time reporty. V praxi to môže znamenať, že vaše štatistiky budú oneskorené až o 3 dni.

4. Dopad zmien v ochrane osobných údajov spôsobí zmenu v lokalitách publík (nebude môcť sledovať vašu polohu) a rovnako tak aj pri retargetingové publiká. To znamená, čím viac používateľov si aktualizuje svoje zariadenia na najnovší iOS 14, tým menší budete mať okruh používateľov pre opätovné zacielenie.

5. Mení sa aj priraďovanie konverzií. Doteraz platilo, že ak návštevník klikol na reklamu v povedzme v pondelok, ale nakúpil v piatok, nákup sa automaticky započítal do pondelka. Po novom sa budú konverzie pripisovať ku dňu, kedy reálne prebehli, teda nákup by sa tak započítal do piatku.

6. Zásadnou novinkou bude zmena atribučných modelov, teda spôsobu, akým Facebook počíta konverzie. Doteraz sme si mohli zobraziť výsledky až 28 dní po kliknutí na reklamu, s tým je ale koniec. Nový model je postavený len na 7 dňoch.

Ako sa na to pripraviť?

Overte svoju doménu

Toto overenie slúži Facebooku ako signál, že vaša doména je prepojená s vaším Business Managerom a máte nad touto doménou plnú kontrolu.

Pred overením domény nezabudnite na tieto detaily:

  • Musíte používať Facebook Business Manager.
  • Musíte byť úplným správcom v Business Manageri.

Doménu je možné overiť 3 metódami:

  • overenie cez DNS,
  • odovzdanie súboru HTML,
  • alebo cez overenie pomocou metaznačky.

Nastavte si udalosti

Doména overená? Výborne. Teraz si nastavíte 8 eventov. Prejdite si vaše eventy, ktoré aktuálne používate cez FB pixel na svojom webe. Vyberte si 8 strategických eventov pre váš business a pripravte sa na to, že ostatné eventy prestanú existovať. Samozrejme, ak ich máte menej ako 8, nič sa nedeje, nemusíte nasilu vymýšľať ďalšie.

pixel

Mohlo by sa zdať, že tieto zmeny prinesú so sebou mnoho problémov, no pevne veríme, že v budúcne nové aktualizácie zo strany Facebooku zjemnia negatívny dopad na reklamy.

 

Zdroje:

https://www.facebook.com/business/help/331612538028890

https://www.facebook.com/business/help/721422165168355

https://eu.usatoday.com/story/tech/2021/03/09/facebook-apple-iphone-data-privacy-ios-14-lawsuit-feud/6888907002/

Nikola Gužíková - marketingová agentúra Vivantina
Autor
Nikola Bíziková
Social Media Specialist

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.