A/B testovanie (nazývané aj split-testing) pomáha pri zvyšovaní konverzií marketérom po celom svete. Ide o techniku, ktorá porovnáva dve verzie marketingového nástroja s rovnakým cieľom.
Priblížme si princíp na príklade. Dajme tomu, že máte dve verzie e-mailu, ktorý chcete poslať zákazníkom, ale neviete, ktorá vám prinesie väčší úspech. Na to sa hodí práve A/B testovanie. V praxi rozdelíte publikum na dve časti, obvykle rovnako veľké, ale nie je to podmienkou. Jednej ukážete variant emailu A, druhej variant B. Nejaký čas sledujete úspešnosť konverzií a následne vyhodnotíte víťaza testovania.
A/B testovanie nevyužijete len pri e-mailoch, používa sa pri širokej škále marketingových nástrojov a komunikácie. Môžeme ho používať aj pri optimalizácii reklamných textov a kreatív, CTA prvkov, pri landing pages atď.
A/B testovanie v PPC systémoch
Pri PPC systémoch môžeme na jednu sadu kľúčových slov nechať zobrazovať a striedať niekoľko verzií reklamy. Po získaní signifikantného objemu dát zo štatistiky zistíme, ktorá reklama zaujala viac ľudí, resp. ktorá priniesla viac konverzií alebo vyššiu hodnotu.
Optimalizácia konverzie webu
A/B testovanie môžeme použiť aj pri optimalizácii miery konverzie webu - teda CRO. Môžeme optimalizovať aj jednotlivé stránky a zisťovať, ktorý variant stránky má najväčší konverzný potenciál. Postup je jednoduchý. Vytvoríme dve stránky, ktoré majú rovnaký účel. Na web umiestnime kód, ktorý časti návštevníkov bude zobrazovať jednu verziu a časti druhú. Určíme si, čo budeme počítať za konverziu (odoslanie formulára, kliknutie na telefónne číslo, nákup v e-shope a pod.), a meriame úspešnosť jednotlivých variantov.
Výhody A/B testovania
Výsledky môžeme merať napríklad v nástroji Google Analytics. Existuje však aj množstvo špecializovaných nástrojov na A/B testing, ako napríklad Google Optimize, Optimizely, VWO a pod.
A/B testovanie sa z dlhodobého hľadiska určite oplatí, pretože pomocou neho vieme zvyšovať mieru konverzie a vyberať najvhodnejšie varianty na základe dát, nie subjektívnych pocitov.