terč so šípkou

Retargeting

Cielená reklama, tvorená na základe predošlého prehliadania webových stránok.

Retargeting je forma cielenej online reklamy, ktorá sa užívateľom zobrazuje na základe ich predošlého správania počas prehliadania webstránok.

Keď potenciálny zákazník navštívi váš web, ale nič nenakúpi, môže sa stať, že ste ho nadobro stratili. Nezúfajte však, pomôže vám retargeting. Ten funguje na báze cookies. Každému návštevníkovi, ktorý si prehliada vašu stránku sa vytvorí cookies a na základe neho sa mu pripomenie vaša značka prostredníctvom retargetingovej kampane aj na iných weboch, ktoré sú zapojené do obsahovej siete. Táto technika je dôležitá na začiatku nákupného cyklu, kde je dôležité sa potenciálnemu zákazníkovi neustále pripomínať a tak podporiť pravdepodobnosť získania konverzie.

Konkrétneho používateľa, ktorý je pre vás zaujímavý, viete zasiahnuť napríklad bannermi na weboch v obsahovej sieti, pri pozeraní videa na YouTube, ale aj pri skrolovaní Facebooku či čítaní e-mailov

Rozdelenie návštevníkov do publík

Vhodnou metódou je rozdeliť návštevníkov, pri ktorých chcete použiť retargeting, do publík. Publikom môžu byť ľudia, ktorí produkt videli, ale nenakúpili. Užším publikom môžu byť ľudia, ktorí prejavili záujem o konkrétny produkt - navštívili konkrétnu podstránku s týmto produktom. Týchto napríklad môžete osloviť bannermi so zľavou. Ďalším publikom môžu byť ľudia, ktorí strávili na webe viac času a klikli na viac podstránok - tým sa pravdepodobne náš web páčil. 

Systémy retargetingu

Google Ads

Google je priekopníkom v oblasti retargetingu a poskytuje možnosť osloviť návštevníkov webu pomocou obsahovej siete, ale aj vo vyhľadávaní. Obsahová sieť pokrýva všetky weby, ktoré predávajú reklamný priestor cez Google. Môžete na nej využívať obrázkovú alebo textovú reklamu.

Špeciálnou formou retargetingu je dynamický remarketing. Vďaka nemu môžete návštevníkom zobrazovať reklamy na konkrétne služby alebo produkty, ktoré ich v minulosti zaujali a pozreli si ich.

YouTube

Google Ads nám pomáha využívať remarketing aj pri používateľoch služby YouTube. Umožňuje vytvoriť si remarketingové zoznamy užívateľov, ktorí napríklad videli konkrétne video, komentovali ho, zdieľali ho atď.

Tiež dokážete zasiahnuť návštevníkov vášho webu priamo cez platformu YouTube. Viete ich osloviť videom, ktoré sa automaticky spustí pred alebo počas pozerania videa.

Facebook

Najznámenšia sociálna sieť Facebook takisto poskytuje možnosť osloviť návštevníkov webu. Môžete cieliť na všetkých návštevníkov alebo použiť publiká. Tieto publiká môžete vytvoriť a spravovať priamo v reklamnom účte. Keďže má Facebook veľa demografických údajov, jeho veľkou výhodou je veľmi presné a relevantné cielenie.

Facebook vie taktiež využívať dynamický remarketing. Môže tiež cieliť na konkrétnych ľudí, ktorí interagovali s príspevkom, fanúšikov stránky alebo videli vaše video.

Ďalšie platformy

Retargeting sa dá využiť aj na mnohých ďalších platformách (mnohé z nich sú aj národné). Vyššie uvedené sú tie najpoužívanejšie.

 

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.