nápis open na predajni

Lokálne SEO – Ako zvýšiť návštevnosť vašej kamennej prevádzky?

Kategória: Marketing, Tipy a návody

Ani pri kamenných prevádzkach a službách ponúkaných v konkrétnom meste by ste nemali vynechať vaše pôsobenie na internete. Optimalizácia pre lokálne vyhľadávanie vám môže výrazne pomôcť zviditeľniť vaše služby.

Čoraz viac ľudí v súčasnosti nakupuje cez internet. To môže byť problémom pre majiteľov kamenných prevádzok, pretože kvôli presunu nákupov na internet ich návštevnosť klesá. Môže to byť aj príčinou toho, že sa niektoré prevádzky dostanú do existenčných problémov. Ak ste aj vy prevádzkovateľom kamennej prevádzky a v posledných rokoch ste zaznamenali pokles návštevnosti, zbystrite pozornosť. V tomto článku vám ukážeme, prečo je dôležité dostať svoju kamennú prevádzku na internet, a ako prilákať viac zákazníkov.

Lokálne SEO je spôsob optimalizácie pre vyhľadávače (Google), ktorý sa týka kamennej prevádzky na internete. Ide o efektívny spôsob optimalizácie, pretože pomáha firmám propagovať svoje produkty a služby miestnym zákazníkom v čase, keď tento produkt alebo službu potrebujú. Propagovať svoju miestnu kamennú prevádzku môže byť jednoduchšie, pretože nemáte až toľko konkurentov, ako pri globálnej propagácii firmy. Avšak aj v tomto prípade treba vedieť, ako na to.

Príklad lokálneho SEO?

Predstavte si, že bývate v Košiciach a pokazí sa vám práčka. Tak si začnete vyhľadávať na internete nejakého opravára práčok. Keď zadáte do Googlu „opravár práčok“, zobrazia sa vám opravári aj v Bratislave alebo napríklad v Žiline, ale keďže vy bývate v Košiciach, pravdepodobne potrebujete opravára z Košíc. Preto ak zadáte do Googlu „opravár práčok Košice“, zobrazia sa vám opravári, ktorých potrebujete. Takéto výsledky vyhľadávania sú výsledkom lokálneho SEO.

výsledok vyhľadávania v Google
výsledok lokálneho vyhľadávania v Google

 

Pre zobrazenie vašej lokálnej prevádzky na internete sú kľúčové tieto aktivity:

1. Tvorenie obsahu – kľúčové slová

To, prečo sú kľúčové slová použité na vašom webe dôležité, ste si už mohli všimnúť na predchádzajúcom príklade. Preto mesto (prípadne ulicu alebo sídlisko), v ktorom máte svoju kamennú predajňu, je potrebné zakomponovať do kľúčových slov. Následne treba tieto kľúčové slová použiť nielen v samotnom obsahu stránky, ale aj pri nastavení titulkov (title), popisov (meta description) a nadpisov (H1-H6) pre podstránky dôležité pre lokálne vyhľadávanie. Taktiež je vhodné prispievať do svojho blogu článkami, ktoré sú zamerané na lokálne SEO.

 

2. Zobrazenie webu v mobile

Až 70% zo všetkých miestnych vyhľadávaní pochádza z mobilného zariadenia. Preto je dôležité, aby sa vaša stránka dobre zobrazovala aj v mobiloch. Ak zákazník nebude vedieť  prečítať text na stránke, a tým pádom nenájde informácie, ktoré potrebuje, pravdepodobne z vašej stránky hneď odíde. Taktiež zobrazenie stránok v mobilných zariadeniach berie do úvahy aj Google pri zoradení stránok vo výsledkoch vyhľadávania (tzv. mobile-first indexing). Dbať treba aj na správne zobrazenie obrázkov v mobile, a tiež na to, či sa používateľ vie intuitívne pohybovať na stránke.

 

príklad správneho mobilného zobrazenia

 

3. Nastavenie adresy

Uistite sa, že máte v štruktúrovaných údajoch informácie o svojej polohe, svoje obchodné meno, adresu a telefónne číslo, aby ich vyhľadávacie nástroje mohli prečítať. Tieto informácie sú dôležité aj pre samotného zákazníka, a vďaka tomu, že ich správne nastavíte, sa mu zobrazia na dobre viditeľnom mieste. Navyše pri nastavení adresy vašej kamennej prevádzky ju Google bude zobrazovať aj na Google mape.

štruktúrované dáta

 

4. Google Moja firma

Najdôležitejším nastavením v lokálnom SEO je vytvorenie a optimalizácia profilu na platforme Google Moja firma. Je to spôsob, akým sa vaša firma zobrazí pri lokálnom vyhľadávaní. Zobrazuje sa v hornom pravom rohu vyhľadávania. Pri tomto zobrazení sa ukáže mapa s polohou vašej predajne a taktiež je vhodné vložiť fotky predajne, aby mal zákazník predstavu, kde vás má hľadať. Potrebné je aj nastaviť adresu predajne, otváracie hodiny a telefónne číslo, aby vás zákazník mohol kontaktovať. Moja firma na Googli je tiež miestom, kde sa zobrazujú recenzie od zákazníkov, čo je ďalšou dôležitou súčasťou lokálneho SEO. Pre optimalizáciu svojho profilu v Google Moja firma sa odporúča pravidelne prispievať príspevkami alebo zobrazovať produkty, ktoré sa u vás najviac predávajú.

Vivantina na Google Moja firma

 

Ako vytvoriť účet Moja firma na Googli?

Účet Google Moja firma je ponúkaný zdarma a pre zobrazenie vašej firmy v Googli sa potrebujete zaregistrovať a overiť svoj účet. Overenie je dôležité pre zabezpečenie správnosti zadaných údajov, čím zvýšite svoje šance na zobrazenie vašej kamennej prevádzky na internete. Pre registráciu budete potrebovať účet na Googli, najlepšie firemný, a vašu webovú stránku.

Pre registráciu v platforme Moja firma na Googli, prejdite na nasledujúcu stránku: https://www.google.com/intl/sk_sk/business/. V pravom hornom rohu kliknite na Prihlásiť sa. Prihláste sa do Google účtu a potvrďte tlačidlom Ďalej. Následne zadajte adresu vašej firmy alebo prevádzky. Ak nemáte presnú adresu, môžete zadať oblasť, v ktorej poskytujete svoje služby. Kliknite na tlačidlo Ďalej. Potom vyberte kategóriu podnikania, zadajte telefónne číslo alebo webovú stránku a kliknite na tlačidlo Dokončiť.  Následne si skontrolujte zadané údaje.

Po tomto kroku môžete prejsť na overenie. Overením predídete aj tomu, aby niekto iný nemohol predstierať, že zastupuje vašu firmu. V ľavom hornom rohu, kde sa vám zobrazuje vaša firma, kliknite na tlačidlo Pošta. Zadajte meno a adresu, na ktorú chcete overenie poslať. Následne kliknite na Odoslať zásielku.

Na zadanú adresu vám príde do niekoľkých týždňov zásielka s overovacím kódom, ktorý je potrebné zadať vo vašom účte Google Moja firma v záložke Overiť miesto. Po overení môžete upravovať informácie o firme, reagovať na recenzie a pridávať fotky.

Zdroj: https://support.google.com/business#topic=4539639

 

5. Registrácia v zoznamoch

Pre zviditeľnenie kamennej predajne sa môžete zaregistrovať v zoznamoch a katalógoch, v ktorých zadáte dôležité informácie ako adresu, kontakt a otváracie hodiny predajne. Na internete existuje množstvo obchodných adresárov, ktoré môžu byť relevantné pre vaše odvetvie, treba však sledovať aj kvalitu adresárov. Asi najznámejším adresárom je Facebook a ďalšie sociálne siete, ale využiť môžete aj adresár na zoznam.sk, otvaracie-hodiny.sk, kamdomesta.sk a ďalšie lokálne adresáre.

 

6. Recenzie

Recenzie môžu vyhľadávacím nástrojom pomôcť viac pochopiť služby, ktoré poskytujete. Recenzie Google tiež pomáhajú vášmu záznamu v službe Moja firma na Googli vyniknúť oproti konkurencii. Miestne podniky s množstvom dobrých online recenzií majú tendenciu získavať viac kliknutí aj zákazníkov.

Lokálne SEO je o optimalizácii webových stránok tak, aby sa lepšie umiestnili vo vyhľadávači Google pre ľudí v okolí vašej kamennej prevádzky. Ak ešte nemáte svoju kamennú prevádzku aj na internete alebo chcete posilniť jej návštevnosť, obráťte sa na nás. 🙂

Stanislava Repková - marketingová agentúra Vivantina
Autor
Stanislava Šimová
Performance Marketing Specialist

Zaujala vás naša práca?

Povedzte nám o svojom projekte.

Ako Google Partner vám vieme poskytnúť tú najlepšiu podporu.